Odborníci se vysmáli low-carbon society, gretenismu i „vědě na objednávku“

Oteplování planety bývá dáváno do souvislosti s lidskou činností a produkcí oxidu uhličitého a dalších plynů. Objevují se však hlasy, že to nemusí mít takový vliv... | foto: Profimedia.cz

Se stoupající teplotou na Zemi přibývá i horkých hlav, které volají po radikálním a v mnoha ohledech militantním boji za dramatické snížení emisí. Skleníkové plyny skloňují už i děti ve školce, které sice neumějí držet příbor, zato znají švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou. Naštěstí roste i počet těch, kteří hysterii mírní a vyzývají ke klidu zbraní.

„Včera jsme si v rámci Nadačního fondu Neuron pozvali několik špičkových geologů a hydrologů, aby přednášeli o klimatu a o vodě. Přestože se mezi sebou nijak nedomluvili, všichni se jednomyslně shodli,“ nechal se slyšet podnikatel a filantrop Václav Dejčmar.

„Teplota na Zemi se sice zvyšuje, člověkem to ale způsobeno není. Low-carbon society včetně gretenismu vnímali jako vědu na objednávku v obdobném alarmistickém duchu, jako když Římský klub kdysi vyhlásil, že všechna ropa dojde v roce 1989,“ doplnil.

Problém z jejich pohledu prý není měnící se klima, ale hlavně bující iracionalita lidí.

„Dnes existují metody a technologie, jak mít nadbytek vody i v poušti, viz vodní soběstačnost státu Izrael, který vodu dokonce vyváží. Před lidstvem samozřejmě stojí ohromné enviromentalistické výzvy, na které se bude třeba adaptovat,“ připomněl Dejčmar, který není toho názoru, že by snižování emisí oxidu uhličitého udělalo ze Země automaticky ráj na zemi. Spíš se hysterie kolem něj „hodí do krámu“ vybraným skupinám lidí.

„Z pohledu dlouhých časových řad prožíváme nejchladnější období za šest milionů let. Rozumný geolog je podle všeho skeptický a hovořit o stabilizaci klimatu mu přijde úsměvné. Nicméně takovému geologovi musí být nad šedesát let. Efektivní PR umí dělat jen jedna strana a mladý vědec s hypotékou prý potřebuje dostat grant,“ usmívá se nad aktuální praxí, kdy jsou nejrůznější projekty a granty povýšeny nad dlouholeté zkušenosti, měření a analýzy.

„Z mého pohledu se bohužel jen znovu ukazuje, jak ohromný předěl panuje mezi vědou a politikou. Máme omezený čas a zdroje. Pokud o budoucnosti nebude rozhodovat rozum, ale hysterie, vyhubí se lidstvo v principu samo,“ shrnul Dejčmar.

„Vzhledem k hejtům, které za tento post dostávám ze všech stran, jen znovu opakuji, že jde o záznam diskuze mezi uvedenými pány. Já nejsem odborník na dané téma, můj osobní názor představují pouze tři věty za smajlíkem,“ dodal závěrem.

Evidentně se mu ozvalo nemálo fanoušků aktivistky Grety Thunbergové i těch, kdo mají pocit, že když půjdou jednou do práce pěšky, zachrání planetu na tři generace dopředu...

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat