Nechceme působit jako spolek pro muže, proto nadále nebudeme Mladí piráti. Mládežnická organizace Pirátské strany změnila název na Mladé pirátstvo, aby se v ní cítily lépe ženy, ale i transgender či nebinární osoby.
Právě šéfka organizace Georgia Hejduková si změnou pohlaví prošla, dříve byla chlapcem Jiřím.
„Rok a jeden měsíc v tranzici, po všem hrozném snad už jenom dobré věci. Musím říct, že vypadám už skoro jako holka. Jen ten hlas a ta prsa by to ještě chtělo,“ psala v červenci 2018, přičemž léčbu pro změnu pohlaví definitivně ukončila loni v červnu.
Šéfka Mladého pirátstva má v mladém věku poměrně bohaté zkušenosti, dokonce dělala odbornou poradkyni úspěšné kandidátce do Senátu Adéle Šípové. Kromě toho se věnuje řadě neziskových projektů, je například mládežnickou delegátkou pro Amnesty International. Ne náhodou.
„To, že nejsem normální, jsem věděla odjakživa, protože už od školy jsem to od spolužáků slyšela každý den, pořád říkali, že jsem hnusná, divná, ošklivá. Později po mně začali házet židle, shazovat mě ze schodů, natáčet mě na telefon a dávat to na sociální sítě proti mé vůli. Často jsem si tehdy říkala: Proč já? Proč nemůžu být normální?“ píše Georgia na Facebooku s tím, že se v sedmnácti letech pokusila o sebevraždu a právě organizace Amnesty International jí pomohla.
S nenávistnými projevy se ovšem setkává i dnes. A to třeba právě v souvislosti s novým názvem Mladé pirátstvo.
„Naše včerejší hlasování o přejmenování mládežnické organizace vyvolalo poměrně velké kontroverze. Samozřejmě někteří lidé okamžitě zjistili, kdo je ve vedení této iniciativy, a po internetu už kolují moje asi dva roky staré fotky a už se objevují i memy oběšených translidí s mým původním jménem. Pokud chcete vědět, proč mladí lidé nejdou do politiky, tady je odpověď,“ napsala Georgia.
Vzápětí ale poděkovala i za slova podpory. Těch se dočkala třeba od pirátského poslance Vojtěcha Pikala.
„Hele, jestli je to na úrovni výhrůžek fyzickou likvidací, zvažoval bych právní kroky,“ poradil nejprve Hejdukové.
A vzápětí se pustil do pardubického zastupitele Andreje Ramašeuského, který genderově neutrální změnu názvu u statusu zkritizoval.
„Nechceš si tuhle argumentaci šikmou plochou odpustit? Mladí piráti fungovali v nové podobě asi rok, nemají nijak zásadně vybudovanou značku, tohle rozhodnutí se odehrálo prakticky okamžitě v návaznosti na první formální demokratické ustavení. Přijde mi naprosto o. k., že se organizace rozhodne, jak se bude jmenovat. Pokud nechápeš, proč se to stalo, představ si, že by se ta organizace původně jmenovala Mladé pirátky. Asi bys chápal, že to nepůsobí zcela inkluzivně,“ napsal Pikal.
Šéfce mládežnické organizace vyjádřila podporu dokonce i manželka samotného předsedy strany Ivana Bartoše Lydie Franka Bartošová.
„Objímám! Na tohle se nedá zvyknout a povzbuzování ke statečnosti asi taky nepřidá. Takhle zlé komentáře jsem dlouho nečetla. Doufám, že řádně do lesa odpovíme,“ napsala půvabná zrzka, která loni s manželem přivítala na svět syna.
Genderově neutrální název každopádně vzbudil vášně nejen u veřejnosti, ale také mezi piráty samotnými.
Fotogalerie |