jít naiDNES.cz

Soros varuje před pádem EU a představil plán: Investujte 30 miliard do uprchlíků!

Třicet miliard eur ročně napumpovaných do Afriky by mohlo postupně zastavit nápor uprchlíků do Evropy a zabránit tak jejímu rozkladu, míní George Soros. | foto: koláž Expres.cz

Americký miliardář maďarského původu vyzval vedení Evropské unie, aby finančně podpořilo Itálii a Afriku. Podle Sorosovy ponuré předpovědi představuje nová nacionalistická a protiimigrační vláda v Itálii velké nebezpečí pro Unii a země by měla být za přijímání uprchlíků odměněna. Zároveň on sám připravuje obdobu „Marshallova plánu“ pro Afriku, která by měla přijít země EU na 30 miliard eur ročně.

Filantrop a miliardář maďarského původu George Soros je nejen fiktivním nepřítelem číslo jedna pro budapešťskou vládu Viktora Orbána, ale také dobrodinec migrantů a vizionář hledící na budoucnost Evropy s obavami. „Kolaps Evropy už není jen prázdným pojmem, ale drsnou realitou,“ uvedl pro německý web magazínu Focus.

Podle Sorose by německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Emmanuel Macron měli pokračovat v nastoupené vstřícné prouprchlické orientaci a „převzít vedení a přesvědčit protichůdné síly v EU“, že Itálie musí být odškodněná za nápor uprchlíků.

V opačném případě by Italové, kteří jsou „v zásadě přesvědčení Evropané“, mohli ztratit důvěru v Evropskou unii a nadále podporovat vládu Ligy a Hnutí pěti hvězd i v dalších volbách.

Cílem je potlačit příval uprchlíků

Sedmaosmdesátiletý Soros také vyzývá přední evropské politiky k „Marshallovu plánu pro Afriku“. „Pokud by měl být tento plán úspěšný, bude vyžadovat nejméně 30 miliard eur ročně po dobu několika let.“ V přepočtu by se jednalo zhruba o 769 a půl miliardy korun.

I miliardář uznává, že se jedná o částku daleko přesahující ochotu i možnosti členských států k takové investici. Proto navrhuje jiné řešení. „Financování by mohlo být dosaženo využitím z velké části nevyužité úvěrové kapacity EU,“ radí k zadlužení Unie Soros.

Německo a Francie by si měly vzít takovou investici do Afriky za své a jít jako první příkladem. Budoucnost Unie je nyní nejistá a v sázce je příliš mnoho, protože stojíme tváří v tvář zhroucení celé EU.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:05 4. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  187
 • Tvl
  37
 • Super
  21
 • Haha
  18
 • Cože
  15
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat