Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Šedivý o migrantech v Řecku: Bezradná EU, nedopadne to dobře! Jen šílenec je ubytuje v hotelu

  Situace v Řecku je každým dnem vyostřenější. Uprchlické tábory jsou extrémně přeplněné a migranti se netají tím, že se chtějí dostat do země a ideálně i dále do Evropy. Podle generála v záloze Jiřího Šedivého (56) ale brzy může přijít ještě něco horšího. A co si bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR myslí o Evropské unii, která hodlá migranty „ubytovat“ v opuštěných řeckých hotelech?

  Nejhorší situace v současnosti nepochybně panuje na řeckém ostrově Lesbos, konkrétně v uprchlickém táboře Moria. Na místě pro zhruba 3 tisíce lidí se mačká přes 20 tisíc migrantů, kteří začínají dělat nepokoje. Demonstrace jsou tam na denním pořádku. Dusno je ale i na jiných místech. V táborech na ostrovech Samos a Chios v minulých dnech například hořelo.

  Dění v Řecku pro Expres.cz okomentoval bezpečnostní analytik a generál v záloze Jiří Šedivý, který si myslí, že situace se bude ještě dále vyostřovat.

  „Migranti jsou v bezvýchodné situaci, Evropa nemá žádnou tendenci migranty přijímat. Řecko samo o sobě není schopno jim vytvořit odpovídající podmínky, aby v táborech žili jako normální lidé. Jsou tam problémy ve vztazích, v hygieně, zdravotní problémy. Ti lidé jsou bez šance z toho vyváznout, Evropská unie ani Řecko nemají mechanismy, jak ty lidi zase vrátit zpátky. Je to beznaděj a neustále stoupající napětí. Pokud se nezastaví příliv dalších migrantů, nedopadne to dobře a pravděpodobně lze očekávat, že Řecko bude muset využít pořádkové služby,“ míní generál Šedivý.

  Migranti v opuštěných hotelech? Ubytuje je jen šílenec!

  Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová před časem oznámila, že tisícovka migrantů z Lesbu bude přesunuta do prázdných hotelů na jiných ostrovech, ale také na pevnině. Důvodem je nekontrolovatelné šíření koronaviru v uprchlických táborech.

  Šedivému to nepřijde jako dobrý nápad.

  „To je krátkodobé řešení. Nemyslím si, že by na řeckém území byly hotely, které jsou trvale opuštěné. To je jen následek koronavirové krize, že jsou tam prázdné hotely bez turistů. Jen šílenec by si do svého hotelu nastěhoval lidi, aniž by věděl, o koho se jedná, a neměl by žádné garance. Je to nápad z Bruselu, ale ve skutečnosti to neřeší situaci. Pokud by v těch hotelech byli, co se bude dít dál? Budou Řekové hlídat, aby se nedostali dále k hranicím, aby pokračovali dále do Evropy? Je to nerealizovatelný nápad,“ míní Šedivý.

  Na sociální síti Facebook existuje skupina s názvem I stand with Greece, kde se denně objevují fotografie z Řecka. Na snímcích je vidět například zničená úroda či ubitá zvířata. Má jít údajně o výsledek řádění migrantů. Co si o tom myslí Šedivý?

  „Obecně víme, že zásobování potravinami v táborech je na minimální úrovni. Používají tedy nástroje, které znají ze své domoviny. A pokud v Iráku nebo Bangladéši je běžný způsob obživy to, že někam jdou a vezmou si, co chtějí, a způsobí spoustu škody, nemůžeme se tomu divit. Ta kultura, která je jim vlastní, není vlastní Evropanům. Zvyšuje to napětí mezi migranty a místními obyvateli. Před lety je ještě velká část Řeků vítala, dnes je to téměř naopak. Je to projev toho, co se bude čím dál tím více prohlubovat a vytvoří to pravděpodobně velmi nepřátelské vztahy, které vyústí v nějaké násilnosti. Lidé jsou nespokojení s tím, co se děje zejména na ostrovech, a bude to gradovat,“ říká generál.

  Češi, do Řecka se nebojte! EU musí změnit přístup

  Řecko je pro Čechy dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších turistických destinací. Mnoho českých turistů se ale na základě událostí z uprchlických kempů bojí do Řecka vycestovat. Podle Šedivého Řekové udělají vše pro to, aby se turisté v jejich zemi cítili bezpečně.

  Nebude to ale lehké.

  „Řekové se snaží, aby se turistická centra oddělila od těch center, kde jsou soustředění migranti. Ale to neznamená, že nemůže dojít k nějakým excesům. Pokud se znovu obnoví turistický ruch a bude možnost tam strávit dovolenou, Řekové udělají vše pro to, aby nedocházelo k promíchávání turistických destinací s místy, kde jsou migranti. Bude určitě mnoho opatření a budou účinná. Nemělo by dojít k nějakému ohrožení pro normální turisty. Něco jiného jsou turisté, kteří se jdou podívat na to, jak žijí migranti, ti se pak mohou dostat do nebezpečných situací,“ varuje generál Šedivý, který Expresu také popsal, jak by podle něj měla Evropská unie problém s migranty v Řecku řešit.

  „Ten problém je zkrátka řešen z pohledu, který už dneska nefunguje. Evropská unie používá výklad z lidských práv z padesátých let, který je už dávno přežitý. Doba šla dál a je třeba změnit i přístup k otázce lidských práv. Není to úplně populární takto mluvit, ale musí se najít způsob, jak účinně oddělit ty uprchlíky, kteří mohou podle všech regulí vstoupit na území EU. Musí se oddělit ekonomičtí migranti, kteří jdou jenom za lepším, protože se jim v domovině moc nelíbí. Evropa musí najít způsob, jak tyto lidi oddělit. A ti, kteří sem patří, ať sem přijdou, ale regulérně, aby násilně nepřekračovali hranice. A ti, kteří sem nepatří, budou muset odejít. Je potřeba říct, že Evropská unie bude muset v některých případech použít i násilí, aby si vynutila, že ty státy, odkud ti lidé přicházejí, je budou muset vzít zpátky,“ vysvětlil na závěr generál Jiří Šedivý.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 pondělí 31. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   618
  • Tvl
   42
  • Cože
   36
  • Trapas
   33
  • Sladký
   33
  • Haha
   32

  Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

  Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

  Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

  Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

  Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

  Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz