Gabčík a Kubiš: Utajené fotografie a nezletilé milenky

Byli to hrdinové, nacisté tak s nimi ale rozhodně nejednali: Gabčíkovi a...

Byli to hrdinové, nacisté tak s nimi ale rozhodně nejednali: Gabčíkovi a Kubišovi po smrti uřezali hlavy. | foto: koláž Expres

Je to 74 let, co Slovák Jozef Gabčík a rodák od Třebíče Jan Kubiš spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Dvojice statečných parašutistů pro tento úkol položila život a muži spolu s dalšími vojáky nalezli smrt v katakombách kostela v Resslově ulici... Tenhle příběh znáte z hodin dějepisu. Co ale o největších českých válečných hrdinech nevíte?

1. Chytrák a fotbalista

Jozef Gabčík a Jan Kubiš byli dost odlišní - díky tomu ale tvořili dokonale se doplňující duo. Gabčík nebyl zrovna vysoký, nicméně byl urostlým fotbalistou s přátelskou povahou. Jeho velitelé ho popisovali jako příjemného a disciplinovaného vojáka, spolehlivého a odvážného s dobrou schopností velet.
Kubiš patřil oproti tomu k tišším jedincům. Fyzicky nebyl tak zdatný jako Gabčík, zato byl ale bystřejší a přemýšlivější, klidný, velmi kamarádský a vytrvalý. Podle některých teorií se u Gabčíka projevovala touha proslavit se. Čech měl tedy na starosti dohlídnout na plán (a mít záložní) a ráznější Slovák velel. Ideální dvojka.

Nejznámější portréty národních hrdinů. Gabčík byl údernější a fyzicky zdatný, Kubiš zase tichý přemýšlivec.

2. Randili s puberťačkami

Pepa a Honza byli kamarádi. Když měl holku jeden, musel ji mít i druhý a navzájem si v „lovu“ pomáhali. V roce 2006 vyšlo najevo, že během pobytu v Londýně vojáci, tehdy jim už oběma táhlo na třicet, udržovali vztah s Ednou (tehdy 14) a Lornou (tehdy 16) Ellisonovými. Dokonce je přijali i jejich rodiče. Kubiš dokonce před odletem do Čech v roce 1941 do poslední vůle napsal, že v případě úmrtí mají být informováni právě Ellisonovi.

Jan Kubiš (vpravo) s rodinou Ellisonových v roce 1940. Vedle něj stojí jeho dívka Edna a uprostřed je Lorna, se kterou chodil Josef Gabčík.

3. Nejznámější cihlová zeď

Notoricky známé pasové portréty Gabčíka a Kubiše na pozadí cihlové zdi si určitě vybavíte okamžitě. Nejde ale jen tak o nějakou náhodnou zeď. Parašutisté se fotili u domu Porchester Gate v londýnské ulici Bayswater. Za druhé světové války v něm sídlila československá vojenská zpravodajská služba a právě tam vznikly plány na operaci Anthropoid.

Budova Porchester Gate v Londýně, kde byla naplánována celá operace Anthropoid.

4. Utajené fotografie

Když už mluvíme o fotografiích českých hrdinů, před dvěma lety byly odhaleny dosud neznámé snímky hrdinů, které pořídil dentista Bohumil Vrbíček. Desítky let je schovával v papírové krabičce doma v severních Čechách. V roce 2014 se ale rozhodl je uveřejnit a dal tak vzniknout výstavě Tváře odvážných. Obrázky ukazují vojáky v novém, uvolněnějším světle.

Generál Klemeš u fotografie statečných parašutistů.

5. Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme

Slavná věta, kterou parašutisté křičeli ze svého úkrytu v kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Heslo bylo to poslední, co od nich svět slyšel a je pravdivé. Vojáci se s tímto pokřikem na rtech skutečně odmítli vzdát nacistům, kteří jim dávali možnost zachránit si život. Praví hrdinové jsou zkrátka stateční až do konce.

Sedm parašutistů - sedm hrdinů, kteří zemřeli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze.

Video: Pohřeb Reinharda Heydricha, 9. 6. 1942

6. Hlavy v lihu

Posmrtný život národních hrdinů nebyl vůbec růžový. Po pitvě nacisté Gabčíkovi, Kubišovi a dalším pěti parašutistům, kteří zahynuli spolu s nimi, uřezat hlavy. Ty pachatelů atentátů na Heydricha byly naloženy do láku, ostatní byly naopak „ohlodány“ až na lebku. Němci potom hlavy ukazovali vyslýchaným, především ženám, obviněným z napomáhání parašutistům, aby je zlomili.

Portrét a posmrtná fotografie Jana Kubiše. Zemřel po převozu do nemocnice.

Těla Gabčíka a Kubiše byla převezeny do hromadného hrobu v ďáblickém hřbitově. Hlavy údajně zlikvidovali němečtí doktoři během Pražského povstání, pak už je nikdo neviděl. A tak mohou ostatky našich největších válečných hrdinů ještě někde čekat na objevení.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 neděle 25. září 2016. Anketa je uzavřena.

  • 43
  • 13
  • 10
  • 8
  • 8
  • 7