jít naiDNES.cz

„Žoldáci, kteří sem pustí migranty,“ říká Orbán o Frontexu. Co je agentura zač?

Podle Orbána chce EU za pomoci Frontexu vzít Maďarsku kontrolu nad vlastními hranicemi. Co vlastně agentura je? | foto: Profimedia.cz

Německá kancléřka apeluje na členské státy Evropské unie, aby pomohly zajistit Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) prostředky na zastavení ilegální migrace. Posílení vlivu této unijní agentury se však ani trochu nelíbí premiérovi Maďarska Viktoru Orbánovi, podle něhož se EU snaží pouze převzít kontrolu nad hranicemi jeho země a otevřít je migrantům. Co je vlastně agentura Frontex zač a jaká je její úloha?

„Chtějí nám sem poslat žoldáky z Bruselu a zabránit maďarským občanům, aby bránili vlastní hranice. A nemějme žádné iluze, budou nám sem pouštět uprchlíky,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, vyhlášený migrační odpůrce, na adresu Evropské unie.

Německá kancléřka Angela Merkelová totiž ve čtvrtek vyzvala členské státy, aby finančně pomohly Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž k zastavení ilegální migrace. Jenže podle Orbána Frontex takto ve skutečnosti nefunguje, jde spíš o prostředek, který EU používá k převzetí kontroly nad hranicemi států. A na jejich ochraně si právě Maďarsko pečlivě zakládá.

Frontex funguje jako agentura, která pomáhá s ochranou hranic států Evropské unie. Odpovědnost za hranice nepřebírá, ta stále náleží dané zemi. Pomáhá ale například dodáním specializovaných pracovníků či technické podpory – nasazením letadel nebo lodí. Kromě toho má koordinovat také navracení migrantů do původních zemí.

Jak uvádí web Europa.eu, Frontex přitom žádné takové prostředky ve skutečnosti nemá. Při koordinování operací se spoléhá na členské země Evropské unie, které jí vše potřebné poskytnou. Agentura pak hradí jen náklady na rozmístění pracovníků či techniky.

Kromě toho se také angažuje v mezinárodních vodách, a to tak, že zachraňuje migranty z moře a následně se o ně stará. Kvůli tomu se často setkává s kritikou, mnozí ji posměšně označují za „nejlevnější cestovní kancelář“.

Frontex se angažuje především tak, že členským státům pomáhá s ochranou hranic.

Frontex se angažuje především tak, že členským státům pomáhá s ochranou hranic.

Protože je agentura svým způsobem jen koordinátorem ochrany hranic, řada politiků ji označuje za zbytečnou. Evropská unie s tím ale zjevně nesouhlasí a plánuje vliv Frontexu posilovat. 

Už v roce 2016 se Frontex rozrostl o dvanáct set lidí a začal se také výrazně navyšovat jeho rozpočet – v poslední letech dostává z evropského rozpočtu pravidelně více čtyři miliardy eur (přes sto miliard korun). Do budoucna to má být ještě více a počet zaměstnanců se má v dalších deseti letech zvýšit na deset tisíc.

Zřejmě právě v posilování vlivu a v růstu počtu specializovaných pracovníků vidí i maďarský premiér Orbán snahu Merkelové a spol. přebírat kontrolu nad hranicemi daných států. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:13 16. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  86
 • Tvl
  16
 • Haha
  10
 • Trapas
  10
 • Sladký
  9
 • Cože
  7
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat