Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Kandidát do senátu „Čuňas“ Stárek: Je na čase, aby nás EU začala brát vážně

  Kandidát na senátora František „Čuňas“ Stárek v rozhovoru pro Expres rozebral situaci v Evropě. Mluvil jak o nechopnosti unijních špiček, tak o nebezpečí hrozícím z Ruska a Turecka. | foto: koláž Expres.cz

  František „Čuňas“ Stárek se na podzim utká o křeslo senátora na Praze 6. Expresu tento nepřehlédnutelný undergroundový disident a dlouholetý pracovník tajných služeb poskytl rozhovor, ve kterém se rozmluvil o tom, jak vnímá současné dění v Evropské unii a její směřování. Řeč padla jak na úlohu států bývalého východního bloku, tak na hrozbu Turecka a Ruska.

  Jaký je Váš postoj k tzv. Czexitu? V ODS jsou lidé jako Václav Klaus ml., kteří myšlenku vystoupit z EU prosazují, ale i lidé jako například Filip Humplík, kteří ji nepovažují za řešení.

  Já jsem toho názoru, že to, že jsme v Unii, za nás rozhodl praotec Čech. My nejsme Britové a nemáme kanál La Manche. Kdybychom vystoupili, tak nás Putin schramstne jako zralou malinu. Uvažovat o vystoupení z EU, když ani nevíme, jak dopadnou volby v Americe, je podle mě nebezpečné. Unie se ale bezpochyby musí zreformovat.

  Jaká je pro nás cesta jak té potřebné reformy dosáhnout?

  Myslím, že pro nás je nadějí prohloubení spolupráce v rámci Visegradské čtyřky. Ideálně k nám, Slovákům, Polákům a Maďarům přibrat ještě státy z Pobaltí nebo Bulharsko a Rumunsko. Tak budeme mít konečně váhu v rámci Unie. Dosud se k nám ty staré velké státy chovaly jako k nějakým indiánům, které zrovna setřásli z palmy.

  Pociťujete tedy, že pro státy jako Německo nebo Francie jsme jaksi na druhé koleji?

  Problém byl, že když jsme jako postkomunistické státy vstoupili do EU, tak tam nikoho z tamních papalášů nezajímaly naše zkušenosti. My totiž například dávno věděli, co zmůže ruský medvěd. Když byla válka na Ukrajině nebo když Rusové obsadili Krym, Merkelová a spol. říkali, jak jsou šokovaní. My vůbec ne, kdo žil pod sovětskou nadvládou, pro toho to nebylo nic nového. Že by nás ale někdo v tomto ohledu bral vážně, to ne.

  Je naděje, že se toto změní?

  Pokud budeme v rámci toho většího bloku konzistentní, pak tomu rozhodně přispějeme. Čím dál více se ukazuje, že právě náš přístup k současnému dění je realističtější. Sice jsme teď přišli o názorového spojence Velkou Británii, nicméně mám dojem, že ve Francii je současný režim těsně před zhroucením.

  Proč zrovna Francie?

  Napětí a nespokojenost lidí tam je podle mě nejsilnější, Hollande to myslím nemůže ustát a dojde k velké politické změně. Netroufám si odhadovat jakým směrem, ale myslím, že zrovna jeho dny jsou už pomalu sečteny. Merkelová v Německu na tom asi nebude tak zle, ale také rozhodně bude muset řešit, že už okolo sebe nebude mít jen lidi, kteří jí vše odkývou.

  Nebojíte se vzestupu nacionalistických stran jako Národní fronty ve Francii nebo AfD v Německu?

  Je to bohužel dané tím, že ty reálně pravicové zavedené strany nejsou vůbec akceschopné. Nejsou vůbec schopné reálně pojmenovávat problémy, nabízet řešení a říct voličům, jaké důsledky z toho plynou. Pochopitelně je pak převálcuje ten, kdo nabídne jednoduše znějící rychlé řešení. To se děje i u nás bohužel.

  Co říkáte na návrh Evropské komise na jednotnou sociální politiku?

  Že by uprchlíci měli dostat všude stejně vysoké sociální dávky a s německou dávkou vyšší než česká minimální mzda by pak odešli do států, kde by se jim z nich nejlépe žilo? To se pak Juncker musel zbláznit. Pokud tato hovadina projde, tak bych si snad zařídil falešný syrský pas a šel se do Německa přihlásit. Na něco tak absurdního nejde reagovat jinak než absurdně.

  Jste pro návrh střežení hranic, nebojíte se, že nějaké ploty na hranicích by vedly k tomu, co zde bylo za komunismu? Že spíše než kdo přijde dovnitř, by se hlídalo, aby nikdo neodešel ven?

  Není rozdíl mezi tím, jestli invaze probíhá s kulomety nebo tím, že nám někdo do drátů na plotě šťouchá tyčí od dopravní značky, pořád je to invaze. Podívejte se na Makedonii, malinká země tím, že postavila ploty na hranicích a zavřela balkánskou cestu, zachránila Evropu. Být v Unii, tak se žádná balkánská cesta nezavírá a máme tu těch uprchlíků násobně více.

  Jak vnímáte v tomto kontextu výhrůžky Turecka, že když EU nezavede Turkům bezvízový styk, tak Turecko pustí před dvě miliardy uprchlíků?

  Ono tahle snaha držet Evropu pod krkem není od Turecka nic jiného než bazarové vyjednávání, na které jsou Turci zvyklí. Ale ono i Evropa má na Turecko své páky, ne že ne. Může to dopadnout jakkoliv, ale rozhodujícím faktorem bude to, jak dokáže být Evropa konzistentní a upustí od chyb, kterých se doposud dopouštěla.

  Jaké chyby máte konkrétně na mysli?

  Paní Merkelová od počátku razí politiku toho „my to zvládneme, tohle za nás vyřeší Turecko“. A to je, jak se ostatně čím dál více ukazuje, zcela fatální chyba. Měla tam hlídkovat evropská armáda a loďstvo, ne že budeme dávat miliardy Turkům, aby jen říkali, že chtějí víc a vydírali nás. Od nich nemůžeme čekat, že to budou dělat z lásky k Evropě.

  Myslíte, že je správné pokračovat v jednáních o tom, aby se Turecko v čele s autoritářským prezidentem Erdoganem stalo členem EU?

  Dohoda s Erdoganem je jako dohoda s Putinem. Platí jen do té doby, dokud to jim vyhovuje. Až to pro ně přestane být zajímavé, tak jde vše stranou. Evropa stále žije v bláhové představě, že když se sjedná dohoda, tak platí pro obě strany, bohužel, není to tak.

  Zmínil jste ruského prezidenta Putina. Myslíte, že často citované obavy o tom, že Česko je plné agentů Kremlu, mají reálný základ?

  Neřekl bych, že tu máme plno ruských agentů, nebude jich tu více než ve zbytku Evropy, ale nepochybně tu jsou. Vždyť Rusko se ani nijak netají tím, že dělá stání propagandu, že rádoby zpravodajské servery jsou financovány státem a celé je to produktem silného mediálního tlaku na vykreslování požadovaného obrazu Ruska ve světě.

  Vy sám jste v 90. letech měl za úkol očistit BIS od agentů vyškolených KGB. Je zde naděje očistit Česko od ruských agentů dnes?

  V prvé řadě to, že je někdo skutečně ruským agentem, se nikdy nedozvíte se 100% pravděpodobností. Druhá věc je, že v 90. letech byly k jejich odhalování ideální podmínky, protože sám Sovětský svaz se rozpadal, měl spoustu problémů sám se sebou a byl tak velmi oslabený. Dnes se obávám toho, že Rusko naopak stále posiluje a směřuje k obnově starých pořádků, což situaci velmi ztěžuje.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:00 čtvrtek 8. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   26
  • Trapas
   11
  • Tvl
   10
  • Cože
   9
  • Sladký
   9
  • Haha
   8

  ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

  Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

  Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

  Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

  Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

  Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz