jít naiDNES.cz

Ironie osudu: Slavný vinař zemřel v kádi s vínem, smrt si předpověděl

Vinař František Moše Váňa (†46) údajně spadl do jedné z kádí s kvasícími hrozny a otrávil se plynem z kvasícího rmutu z červeného vína. | foto: Koláž Expres.cz

Rutinní práce se změnily v hroznou tragédii. Spolumajitel vinařství v Chrámcích na Mostecku František Moše Váňa (†46) už další košer víno nevyrobí. Shodou nešťastných náhod spadl do jedné z kádí s kvasícím rmutem, který produkuje množství oxidu uhličitého. A právě ten měl být slavnému vinaři osudným.

František Moše Váňa se měl zřejmě přiotrávit oxidem uhličitým, který produkuje kvasící víno, ve chvíli, kdy přišel zkontrolovat kvasící vzorky. Po delší době ho našla až kolegyně v jedné z kádí.

„Pokoušela se ho s kolegy vytáhnout, ale nepodařilo se jim to. Vyprostili ho až hasiči. Ti ho pak oživovali, bohužel marně,“ řekla pro Blesk policejní mluvčí Ludmila Světláková s tím, že okolnosti smrti určí až pitva. 

„České vinařství Chrámce sděluje smutnou zprávu, že dne 26. října 2018 nečekaně opustil tento svět vinař a výrobce košer vín František Váňa, syn vinaře Ivana Váni. Nechť jej Hospodin Bůh izraelský vezme k sobě do svazku živých,“ stojí na stránkách vinařství.

„Zemřel Moše Váňa, vinař a kamarád, jeden z nejmilejších lidí, jaké jsem znal. Nahýbal se nad kádí, spadl a otrávil se plynem z kvasícího červeného rmutu... S Mošem jsme si posílali SMS ve formě krátkých básní,“ napsal na svůj facebookový profil kamarád vinaře Bogdan Trojak.

Moše Váňa svou smrt dokonce v jednom z veršů zmínil. „Chichi, purpurový slunc vyzývá nás: žbluňc,“ napsal doslova.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:04 26. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  14
 • Cože
  13
 • Super
  11
 • Haha
  10
 • Trapas
  9
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat