jít naiDNES.cz

Vinaři z jižní Francie mají strach o úrodu: Horko vysušilo hrozny a spálilo listy

Vinná réva je sice na jihu Francie na leccos zvyklá, letošní horka jí však zasadily krutou ránu. | foto: Profimedia.cz

Časté kolapsy lidí, výpadky elektřiny, požáry a vinice spálené sluncem. Francie má za sebou pekelnou výheň, která byla už i na poměry jižní Francie „trochu“ moc. Padl také absolutní teplotní rekord pro Francii, když v obci Gallargues-le-Montueux naměřili neuvěřitelných 45,9 stupně Celsia.

Agentura AFP uvedla, že vlna veder způsobila v jižní Francii na vinicích nedozírné škody. Předseda vinařského sdružení departementu Hérault Jérôme Despey uvedl, že horko „vysušilo bobule a spálilo listy“. Réva je podle něj vůči vysokým teplotám odolná, ta současná vedra byla i tak dost extrémní. 

„Jsem vinařem třicet let. Nikdy jsem neviděl vinnou révu spálenou vedrem tak jako včera: Je to působivé,“ řekl doslova.

To ale není všechno. Bilance v oblíbené francouzské oblasti, kam za mořem a krásnými panoramaty vyrážejí každou sezonu davy turistů, je bohužel mnohem dramatičtější. Vysoké teploty, vítr a extrémní sucho přispěly na jihu Francie ke vzniku požárů, kvůli nimž muselo být zmobilizováno 710 hasičů. V terénu bylo zhruba 180 záchranářských vozidel. Požáry na jihu Francie zničily 11 domů a spálily 620 hektarů porostu.

Není divu, když tu padl absolutní teplotní rekord pro Francii, když v obci Gallargues-le-Montueux naměřili 45,9 stupně Celsia. Server France Info uvedl, že v sobotu Paříž a okolí zažily nejteplejší den týdne. Rtuť teploměrů se vyšplhala na 37 stupňů.

Ve Francii v souvislosti s vedry zemřelo osm lidí, v Itálii podle různých zdrojů dva či tři lidé, ve Španělsku dva. Zpravidla šlo o starší lidi, ve Francii kvůli horku zemřel také jeden dělník na stavbě.

Ve Španělsku platí výstraha před požáry ve 34 z 50 provincií. V Katalánsku na severovýchodě země rozsáhlý požár spálil více než 6500 hektarů porostu.

Fotogalerie

Komentáře