jít naiDNES.cz

Sultán Erdogan zuří kvůli žádosti cenzurovat výzvy k vraždění v koránu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se skandálně vyjádřil k útoku na Novém Zélandu. | foto: Reuters

Turecké univerzity přistoupily k zákazu zapisovat studenty do francouzských předmětů poté, co pařížské noviny zveřejnily výzvu muslimským elitám, aby byly z koránu odstraněny problematické a k násilí vyzývající pasáže. Autoritativní „sultán“ Recep Erdogan toho využil k další protievropské rétorice.

Manifest byl otištěn v listu Le Parisien koncem dubna a podepsaly ho na tři stovky francouzských prominentů a celebrit v čele s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym nebo expremiérem Manuelem Vallsem. V dopise osobnosti požadují, aby byly patřičnými islámskými orgány odstraněny problematické části ze svaté islámské knihy.

Prohlášení konstatuje, že verše koránu vyzývající k „vraždění a trestání Židů, křesťanů a nevěřících“ by měly být odstraněnny s argumentem, že jsou zastaralé.

To však rozzuřilo Recepa Tayyipa Erdogana. „Kdo jste, že napadáte naše písma? Víme, jak jste hnusní. Nejste odlišní od Islámského státu,“ soptil při veřejném projevu v Ankaře, kde se sešly desetitisíce jeho příznivců.

Turecká rada pro vysokoškolské vzdělání následně potvrdila odvetná opatření. „Odsuzujeme kontroverzní výroky o koránu, které přicházejí z Francie. A Rada pro vyšší vzdělávání, která je autonomní institucí, učinila tato opatření v reakci na francouzské prohlášení,“ uvedl podle webu timeshighereducation.com v tureckém parlamentu předseda výboru pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Emrullah Isler.

Jako další problém vidí turecké úřady nedostatek zájmu francouzských institucí vyučovat turečtinu a turkologii. „Nedostatek univerzitních ústavů ve Francii, které vyučují turečtině, je dalším faktorem. Potřebují tam vytvořit slušná turkologická oddělení,“ domnívá se Erdoganův úředník. Navíc kritizuje, že se naopak na tureckých univerzitách vyučovalo ve francouzštině příliš mnoho předmětů.

Existující obory francouzských studií zůstanou zachované, ale přestaly přijímat nové zájemce o studium. Jedná se tak o další ochlazení francouzsko-tureckých vztahů poté, co se Macronova vláda postavila za legitimitu kurdských bojů proti tureckému útlaku.

Naopak Ankara považuje kurdské bojovníky za teroristy.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:04 5. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  29
 • Haha
  10
 • Trapas
  8
 • Super
  7
 • Cože
  7
 • Sladký
  7
Komentáře