jít naiDNES.cz

Francouzská apokalypsa: Gangy při oslavách triumfu rabují obchody a útočí na policii

Fotbalisté Francie včera triumfálně zakončili cestu světovým šampionátem a země se ponořila do vlny euforie. Záběry z některých měst ovšem ukazují, že zdaleka ne všichni do ulic vyrazili proto, aby famózní úspěch oslavili. Především v Paříži či Marseille se strhly nepokoje a ze strany místních gangů došlo k rabování! Dva lidé navíc během oslav zemřeli.

Zaplněné Champs-Élysées, modrobíločervené vlajky vlající za zvuků Marseillaisy. Takové obrázky obletěly svět poté, co Francie ve finále fotbalového mistrovství přehrála Chorvatsko a úspěšně tak zakončila famózní jízdu turnajem.

Jenže některé záběry z ulic francouzských měst tak idylicky rozhodně nepůsobí. Konkrétně v Paříži, Marseille či Lyonu totiž davové nadšení přerostlo v nepokoje a násilné střety, při nichž musely policejní jednotky zasahovat slzným plynem či vodními děly.

V mnoha případech bylo násilí nepochybně způsobeno alkoholem posílenou divokou náladou mladých fotbalových fanoušků. Ti se střetli jak mezi sebou, tak i se zasahujícími bezpečnostními složkami, na které útočili dlažebními kostkami či skleněnými lahvemi.

Chvílemi to ve Francii vypadalo spíš jako ve válečné zóně, než jako v zemi,...

Chvílemi to ve Francii vypadalo spíš jako ve válečné zóně než v zemi, která právě vyhrála mistrovství světa.

V drtivé většině však měly násilí v ulicích Francie na svědomí místní gangy, které využily příležitosti a začaly rabovat a řádit v ulicích. Jejich terčem se podle záběrů staly bary, ale třeba i obchod s oblečením luxusní značky Lacoste v Lyonu, který pak členové gangu opustili s haldou triček v rukou.

Policisté museli použít vodní děla.

Policisté museli použít vodní děla.

V Paříži byla pro změnu zaznamenána skupina třiceti lidí v maskách, která vtrhla do obchodu s potravinami a následně ho opustila se zásobami vína a šampaňského.

Kromě mnoha zraněných si pak francouzské fotbalové šílenství vyžádalo dokonce i dva životy. Padesátiletý muž zemřel, když v záchvatu euforie skočil do kanálu, další pak při oslavách naboural svým autem do stromu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:24 13. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  30
 • Tvl
  12
 • Super
  8
 • Sladký
  8
 • Haha
  7
 • Cože
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat