Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Filip Turek: O nové frakci jsem snil, s Babišem jsme jednali u večeře. Okamura a Fiala se znemožnili

  Kartami evropského parlamentu pořádně zamíchala nově vzniklá frakce, kterou upekl Andrej Babiš a Viktor Orbán. Nese název Patrioti pro Evropu a síly v ní spojila ta nejznámější jména pravicové scény. K europoslancům stran Mattea Salviniho, Geerta Wilderse nebo Marine Le Penové a dalších se připojila také kometa českých eurovoleb Filip Turek společně s dvojkou kandidátky Nikolou Bartůšek. „Andrej Babiš dodržel vše, na čem jsme se domluvili. Stěžejní byla asi tříhodinová večeře na okraji Prahy,“ naznačil Turek lišácky, jak a kde se jeho účast ve třetí nejsilnější frakci domlouvala. V rozhovoru pro Expres ostře zareagoval i na slova premiéra Fialy, že Patrioti pro Evropu slouží ruským zájmům. „Není chlap, nestojí mi za reakci. Je jenom pro ostudu,“ uvedl.

  Jak k se vstup do frakce Patrioti pro Evropu zrodil? Oslovili jste vy její představitele, nebo si naopak oni jako první vyhlédli vás?

  Rodil se ještě před její existencí. Já přání nové frakce vyslovoval občas ještě před volbami a hlavně díky Viktoru Orbánovi a Andreji Babišovi se tato myšlenka rozhýbala. I když si o jejich politikách minulosti můžeme myslet, co chceme, zázrak se stal a na evropské úrovni je zcela zásadní. Navíc s Petrem Macinkou jsme nadšení z vyloženě Klausovských pozic frakce.

  Chvíli se spekulovalo i o frakci ECR. Byla ta varianta na stole?

  V období před volbami ODS začala vysílat své pověstné signály, že kvůli zjevné žárlivosti a nevraživosti vůči Robertu Šlachtovi budou naši případnou žádost o členství ve frakci ECR blokovat. Když před pár dny Saša Vondra zveřejnil, že ECR zůstává s 84 členy třetí největší frakcí, potichu jsem se smál. Věděl jsem už přesně, že vše bude jinak, i po našem prvním zasedání hlav delegací nově vznikající frakce týden před pondělním ustavujícím sněmem. Andrej Babiš dodržel své slovo, ostatní také, a to beze zbytku. Naše členství jsem mu potvrdil ještě před ohlášením vzniku frakce ve Vídni. Oba jsme se rozhodli za žádnou cenu své voliče nezradit a shodli jsme se na absolutní potřebě bojovat proti Green Dealu, masové migraci a federalizaci EU.

  Jak přesně jednání o vstupu do frakce probíhalo? S kým jste si sedli a kde?

  To bych nechal na fantazii všech. Ale stěžejní byla příjemná večeře, která trvala asi tři hodiny a odehrála se před pár týdny na okraji Prahy. Podaná ruka před několika týdny platila bezezbytku z obou stran, což se u jiných potenciálních partnerů předpokládat v tomto světě nedá. Před volbami jsme slíbili překreslit politickou mapu Evropy, tak to děláme.

  Ve vašem volebním štábu překvapil účasti matador evropského parlamentu Jan Zahradil, který má po Evropě spoustu kontaktů. Sehrál v jednáních nějakou roli? Pomohl vám?

  Jan Zahradil mi udělal velkou radost a dal mi mnoho velmi praktických rad pro uvedení se do doslova šíleného světa Evropského parlamentu, který má orwellovský nádech. Nicméně Jan Zahradil je zakládajícím členem právě dnes již konkurenční frakce ECR. Velmi si jej ovšem vážím, je pro mne posledním Mohykánem ODS.

  Ve frakci jsou představitelé známých evropských pravicových stran, například ti od Marine Le Penové, Geerta Wilderse či Mattea Salviniho. Teď jsem vyjmenoval tři politiky, které často a rád za své přátele označuje Tomio Okamura, přitom SPD ve frakci není. Bereš to jako zadostiučinění poté, co na tebe několikrát zaútočil během kampaně?

  Asi nejsem sám, kdo pořádně už ani neví, kdo je Tomio Okamura. Jeho chování v kampani bylo tradičně hloupé. Nicméně tyto osobnosti jsou nezbytnou součástí naší frakce a je zcela zásadní si i přes nálepkování mainstreamu, které kvůli dlouhodobé práci progresivistických liberálů nabralo obřích rozměrů, uvědomit, že tyto osobnosti jsou jediné silné osobnosti západní Evropy, které skutečně chtějí vystoupit proti Green Dealu, proti masové migraci a federalizaci. Že je za to každý dnes nazýván „náckem“, nebo „proruským“ je jen hysterická křeč našich pseudoliberálů.

  Do čela frakce byl zvolen Jordan Bardella z Národního sdružení, kterému se příliš nepovedly volby ve Francii. Neoslabí to jeho pozici? Potkali jste se spolu osobně? Byla na něm špatná nálada znát?

  Do čela frakce jsme v pondělí Jordana Bardellu zvolili v jeho nepřítomnosti a uvidíme se příští týden ve Štrasburku. Podporu měl ve Francii obrovskou, bohužel přepočty voleb tam fungují proti nim. Těšili jsme se, až se Francouzi přidají k naší frakci, a i v ten stejný den jsme věděli, že se naše členství zveřejní. Rádiový klid byl záměr a překvapili jsme celou Evropu.

  Představitelé nově vzniklé frakce Patrioti pro Evropu

  Ve frakci Patrioti pro Evropu je také hnutí ANO, Klára Dostálová se dokonce stala místopředsedkyní. Co si o tom myslíš? Zaváhali jste třeba na okamžik mezi Motoristy a Přísahou nad tím, že budete s hnutím ANO takto poměrně úzce spjati?

  Klára Dostálová a třeba i Ondřej Knotek jsou skvělými partnery pro boj proti zákazu výroby aut se spalovacími motory, Ondřej dokonce doplnil mnou tlačený boj proti zákazu do ustanovujících pozic frakce a byl odsouhlasen. Naše frakce tedy oficiálně bojuje, kromě všeobecných agend, i konkrétně proti tomuto. Jak jsem řekl před volbami: Pro zrušení těchto zrůdností Green Dealu udělám všechno. A bez silných spojenců to v politice nejde, to ví každý gramotný člověk.

  Premiér Fiala prohlásil, že Patrioti pro Evropu slouží zájmům Ruska a ohrožují bezpečnost i svobodu Evropy. Co na jeho slova říkáš?

  Zoufalá nepopularita premiéra Fialy je dána jeho vlastní frustrací z toho, že svým konzervativním voličům po volbách řekl, že je ze sedmdesáti procent Pirát a ze sta procent se tak poté začal chovat. Kdyby mi za to stál, jako chlap bych na to reagoval velmi ostře. Osobně jsem Ukrajině pomohl více, než tento demagog, nicméně za chlapa jej nepovažuji a za seriózní reakci mi tento pročínský agent, chválený Von der Leyenovou za zelenou revoluci za našeho předsednictví v EU, nestojí. Je jen pro ostudu a měl by začít vážit slova.

  Fotogalerie