Když se podíváte na sociální sítě české transaktivistky Evy Švagr, která si říká též Ezra, jistě by vás ani omylem na první pohled nenapadlo, že tuto osobu kamarádi a rodinní příslušníci oslovují v mužském rodě.
Eva si ráda fotí svůj výstřih, nosí dámské oblečení, maluje si tvář, koupe se v dvojdílných plavkách a na některých fotografiích vypadá jako (docela) normální mladá slečna.
„Neidentifikuji se ani jako muž, ani jako žena. Někde mezi,“ řekla v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV Eva. Martina Veselovského zmátla svými slova natolik, že ani takto zkušený moderátor nevěděl, jak svého hosta má vlastně v určitých pasážích rozhovoru oslovovat.
„Já používám v angličtině buď mužský rod, nebo neutrální they (oni). Rodiče mě oslovují v mužském rodě,“ dodala Eva.
U své rodiny a přátel se ale Eva poněkud překvapivě setkala s velkým pochopením.
„Pohybuji se v pražském intelektuálním kruhu. Rodiče to berou, kolegové v práci také. Oslovují mě v mužském rodě,“ pochvaluje si Eva, jíž ale nevadí, že si ji na ulici lidé „pletou“ s dívkou, kterou ona jinak skutečně je.
Intersex lidé a kurzy nebinární češtiny
Eva má ovšem pocit, že existuje více kategorií než jen muž a žena.
„Kategorie muž a žena jsou málo, nechci, aby moje tělo určovalo, jak se ke mně lidé chovají. Chci rozbít představu, že pohlaví jsou jen dvě, rodí se i intersex lidé,“ myslí si Eva Švagr, která je spoluzakladatelkou organizace TakyTrans.
Zmíněná organizace na sociálních sítích uvádí, že bojuje proti stereotypizaci translidí v Česku a pořádá společné pikniky či mítinky, na nichž nebinární lidé vyjadřují své pocity.
Před časem se organizace na svém Instagramu pochlubila kurzem „nebinární češtiny“, kde transaktivisté vysvětlovali, jak komunikovat s nebinárními osobami.