Katastrofální sucho, ničivé požáry a bouře: Léto v Evropě je letos za trest!

Sucho a vedro, které Velká Británie, Švédsko ani Česko dlouho nepamatují. Požáry, které si v Řecku vyžádaly desítky obětí. Bouře a přívaly vody, které v severní Itálii, Chorvatsku a na Slovensku ničily, na co přišly. Letos v létě se v Evropě před rozmary počasí nikam neschováte.

„Horko na jihu Evropy, to pro nás není. Vyrazíme raději na sever, třeba do Skotska nebo Švédska, tam v létě panují mnohem příjemnější teploty,“ řekli si „studenomilští“ cestovatelé, které ale nečekala tolik očekávaná studená sprcha, ale přesný opak. Výheň a katastrofální sucho! Pověstná vřesoviště i severské hvozdy jsou v plamenech, po uklidňující zeleni britských trávníků ani památky.

První polovina léta 2018 byla v Británii nejsušší za celou dobu měření, když se na britské teritorium sneslo pouhých 47 milimetrů srážek. Tím byl atakován dosavadní rekord z ročníku 2013, kdy se jednalo o 59 milimetrů srážek. Lépe na tom není ani Švédsko. Teploty běžně atakují třicítku, přitom místní v červenci, který je nejteplejším měsícem, jsou zvyklí na teploty kolem dvaceti stupňů Celsia.

„Mnoho hasičů, kteří byli zrovna na dovolených, se dobrovolně zapojilo a bojuje s požáry. Potřebujeme cisterny, helikoptéry. Nemáme dostatek zásob,“ popsal situaci Thomas Aronsson, který stojí v čele speciálních hasičských jednotek ve Švédsku.

S lesními požáry pak bojuje celá řada států, a to nejen ve Skandinávii. Je to například Finsko, Ukrajina, Rusko, ale i americká Kalifornie, Aljaška nebo Grónsko. Problémy se suchem sužují také Jihoafrickou republiku, kde vyhlásili stav přírodní katastrofy už v únoru. Od té doby se ale situace moc nezlepšila.

S rozmary počasí se tradičně potýkají na jihu Evropy. V Řecku zuří zejména v okolí Atén požáry, které si vyžádaly přes 60 obětí. Plameny zachvátily i některá letoviska, přičemž turisty tu zachraňovali z moře, protože ostatní přístupové cesty byly odříznuty. 

„Zatím to vypadá na to, že by se to díky větru nemuselo dotknout žádné lokality, ve které čeští turisté jsou. Ale to může mít vývoj,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Ušetřeny ale nebyly ani další oblíbené cíle českých turistů. Na severu Itálie bojovali s následky ničivých bouřek, které s sebou přinesly nejen přívaly vody, ale i obří kroupy. Podobné problémy měli i v Chorvatsku. Průtrže mračen a padající kroupy na mnoha místech zničily zemědělskou úrodu, přetrhaly elektrické vedení a poškodily domy i auta.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:42 středa 21. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

  • 9
  • 6
  • 5
  • 5
  • 4
  • 4