Já ti dám, sedět mi v cestě! Aktivisté se přilepili na silnice a řidiči vzali zákon do svých rukou

18. června 2021
Jsem zděšený ze své budoucnosti kvůli klimatické krizi! Takovými hesly byli opásáni aktivisté české odnože Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), což je hnutí snažící se bojovat proti klimatickým změnám. Tradičně se lepili na silnice, a to k příležitosti summitu G7, který si vzala na paškál i sama zelená královna Greta Thunbergová.

Na summitu G7 se minulý víkend řešil primárně boj s koronavirovou pandemií, rebelové proti vyhynutí ale na vůdce světových mocností tlačí, aby se zabývali v první řadě klimatickou krizí.

Švédská aktivistka Thunbergová kritizovala Borise Johnsona, Angelu Merkelovou, Joea Bidena a spol., že namísto toho grilují a dívají se přitom na akrobatické číslo tryskových letadel. 

Ona sama je vegankou a proslavila ji i cesta na jachtě přes oceán, když mířila na klimatický summit do Spojených států a odmítla použít letadlo.

Při příležitosti summitu G7 se ale demonstrovalo i v českých ulicích. Hnutí Extinction Rebellion po několika dnech zveřejnilo fotografie, kterak se jeho sympatizanti „přilepují“ na silnice, aby s příslušnými transparenty blokovali dopravu.

Rebelové blokovali silnice po celém Česku.

Stalo se tak dokonce i na frekventovaných místech v Praze, například u Karlova mostu.

Aktivisté se setkali tradičně se zvědavými pohledy kolemjdoucích, ale i s odporem především projíždějících řidičů. 

Někteří policisté se snažili s aktivisty domluvit.

Jeden z řidičů se dokonce dobráka blokujícího silnici u Národního divadla pokusil odklidit z cesty sám, ale neúspěšně. Zasáhnout museli až policisté, aktivistu odlepili od země a v poutech odvedli na služebnu.

Zděšený aktivista

Na aktivistu před Národním divadlem vyběhl řidič.

Na aktivistu před Národním divadlem vyběhl řidič.

Aktivista u Národního divadla skončil v poutech.

Policisté aktivistu odvedli na služebnu.

„Čtrnáct z nás se v sobotu 12. června zapojilo do celosvětové akce k příležitosti summitu G7. Stateční lidé se rozhodli upozornit na klimatickou změnu a komunikovat své vlastní emoce ohledně toho, že není dostatečně řešena,“ uvedlo hnutí na svých sociálních sítích.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:36 sobota 16. října 2021. Anketa je uzavřena.

  • 88
  • 49
  • 8
  • 8
  • 6
  • 3
Komentáře