jít naiDNES.cz

Protest ekomatek z české Rebelie: S dětmi se válely po zemi! Prý za lepší zítřky

Děti se s matkami válely po špinavé a studené zemi. Prý šlo o protest za lepší zítřky. | foto: Facebook/Extinction Rebellion

V pátek se tisíce lidí loučily se zpěvákem Karlem Gottem (†80) na pražském Žofíně. Nedaleko proběhl prapodivný protest ekologického hnutí Rebelie proti vyhynutí. Zúčastnily se ho především fanatické ekomatky, které se válely po špinavé a studené zemi na Staroměstském náměstí. Do protestu navíc aktivistky zatáhly i své děti! Prý kvůli boji za lepší zítřky.

České ekologické hnutí Rebelie proti vyhynutí vzešlo z britské organizace Extinction Rebellion. Na pátek i sobotu si aktivisté naplánovali sérii protestů v centru Prahy. 

Nezajímalo je ani to, že byl na sobotu vyhlášen státní smutek za Karla Gotta. Rozhodli se, že ještě zkomplikují dopravní situaci tím, že budou blokovat ulice svými těly. Na Kavčích horách před budovou České televize vykřikovali různá hesla. Pod hlavičkou organizace Rebelie proti vyhynutí se v pátek odehrál ještě jeden velmi prapodivný protest.

Šlo o demonstraci na Staroměstském náměstí a zúčastnily se jí zejména rozhněvané ekomatky. 

Děti se s matkami válely po špinavé a studené zemi. Prý šlo o protest za lepší...

Děti se s matkami válely po špinavé a studené zemi. Prý šlo o protest za lepší zítřky.

Dopravu sice neblokovaly, ale způsobily pozdvižení tím, že se vyválely po špinavé zemi a navíc v místech, kde se často scházejí a popíjejí turisté. Je tedy jisté, že dlaždice na náměstí už zažily své.

Je tohle v pořádku?

To ale aktivistkám z Rebelie vůbec nevadilo a ještě do protestu nahnaly i své děti. 

Chlapci a děvčata samozřejmě vůbec netušili, o co jde, ale válení se na studené a špinavé zemi se jim moc líbilo.

Děti se také válely po zemi.

Děti se také válely po zemi.

Celou akci organizovala hlavní tvář Rebelie proti vyhynutí Veronika Holcnerová, která sice sama sebe nebere jako aktivistku, ale je o ní známo, že své „stádo“ žene k co možná největším extrémům.

Protestujícím rodičům šéfovala hlavní postava hnutí Veronika Holcnerová.

Protestujícím rodičům šéfovala hlavní postava hnutí Veronika Holcnerová.

„Chceme, aby byli lidé ochotni nechat se zatknout,“ nechala se nedávno slyšet první žena hnutí. 

Aktivisté svým ležením na zemi pravděpodobně předstírali svou vlastní smrt, kterou zapříčinily různé ekologické problémy. Každý protestující měl daný problém napsaný na tabulce, již měl pověšenou na krku.

Aktivisté z Rebelie proti vyhynutí vyrazili do ulic i se svými dětmi.

Aktivisté z Rebelie proti vyhynutí vyrazili do ulic i se svými dětmi.

„Jsme rodiče a máme starost o budoucnost našich dětí. Přejeme si, aby mohly žít spokojený život v klidné a prosperující době,“ uvádí hnutí na svém Facebooku.

„Současný vývoj směřuje k rozvratu klimatu, který bude znamenat nedostatek vody, potravin a nestabilitu společnosti. Víme, že je šance tomu ještě předejít. Ale je nezbytně nutné jednat hned,“ stojí dále v prohlášení.

Zajímavé ale je, že aktivisté z Rebelie neustále upozorňují na ekologické problémy, ale v podstatě nikdy nenabízejí žádná řešení. 

Podle šéfky Holcnerové to totiž není jejich úkol.

„Je to čistá demokracie, která funguje v tématech, ve kterých politici neumějí nebo nechtějí rozhodovat. Uplatnilo se to třeba při debatě o zákonném umožnění potratů v Irsku. Lidé rozhodli na základě názorů širokého spektra expertů. Kdybychom razili jen své jedno řešení, dostáváme se do fašistických zřízení, což nechceme. Vkládáme důvěry do lidí, že rozhodnou správně. My jako XR bychom v ideálním světě vůbec neexistovali. V tom ale nežijeme, a proto musíme jednat. Vůbec si neumím představit, že bych nic nedělala. Byla by to zrada na mojí osobě, na lidstvu i na Rebece (dcera Holcnerové, pozn. red.),“ řekla Holcnerová pro Lidovky.cz.

Hnutí Rebelie proti vyhynutí plánovalo několik protestů také na sobotu, kdy se celé Česko zahalilo do smutku. V plánu bylo zejména blokování dopravy v okolí Václavského náměstí v Praze.

Byli jste svědkem některého z výše popsaných protestů? Podělte se s námi o své dojmy a napište nám na e-mail tip@expres.cz.

Fotogalerie

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat