Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Hra o eurotrůny, ale i o velké prachy! Na kolik si přijdou europoslanci a komisaři?

  Kolik si vydělají poslanci europarlamentu či eurokomisaři? | foto: Profimedia, koláž Expresu

  Nejen o vliv na chod Evropské unie, ale také o pořádný balík peněz se budou v nadcházejících volbách do europarlamentu rvát kandidáti jednotlivých stran. Sami to nejspíš nepřiznají, jenže koho by vidina statisícových platů, vydatných příspěvků na bydlení, několikaletou rentu i hodně slušný důchod nelákala? Kolik si v Evropském parlamentu vydělají poslanci, kolik na účtě přistane eurokomisařce Věře Jourové a jaký je plat předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera?

  Hra o vliv, ale také o pořádný balík peněz. Tím jsou volby do Evropského parlamentu, k nimž půjdou Češi o víkendu. Co je po finanční stránce ve hře? Statisícové platy, desetitisícové odměny, renta i hodně slušný důchod. Vezměme to popořadě.

  Jako první se podívejme na zoubek europoslancům. Ti jsou v hierarchii politiků podílejících se na chodu Evropské unie nejníže, přesto si přijdou na peníze, o nichž se může běžným občanům jen zdát.

  Jejich plošná měsíční mzda v posledních letech postupnými krůčky narůstá, takže zatímco v roce 2014 se pohybovala pod hranicí osmi tisíc eur, dnes už jde o částku 8758 eur. Přesně tak to stojí na českých stránkách Evropského parlamentu. V přepočtu jde bezmála o 226 tisíc korun.

  Plat europoslanců samozřejmě podléhá zdanění, a to podle daňových předpisů v jejich zemích. Průměrně si tak přijdou na částky kolem 180 tisíc korun. Zároveň ale nesmíme opomínat další peněžní bonusy, na které si zástupci jednotlivých českých zemí v EU přijdou.

  Jmenovat musíme veškeré náhrady. I ty v průběhu posledních let pomaloučku narůstají. Například měsíční příspěvek na všeobecné výdaje od roku 2019 činí 4513 eur, což je v přepočtu zhruba 116 tisíc korun. Tyto finance padnou na řízení kanceláře, poplatky za telefon, poštovní služby či provoz a údržbu elektronického vybavení.

  Představujeme vám kandidáty, které se ve volbách do Evropského parlamentu...

  Jan Zahradil je v Evropském parlamentu matadorem.

  Poslancům se také proplácí cestovné, a to až do výše 4454 eur, což je přibližně 115 tisíc korun.

  A v neposlední řadě je třeba zmínit denní příspěvek 320 eur, který je dle stránek europarlamentu na pokrytí veškerých ostatních výdajů. Denně jde tedy europoslancům na běžné fungování do kapsy 8300 korun. K tomu mají ještě rozpočet na platy asistentů, který činí více než půl milionu korun.

  Tím ale peněžní výhody poslanců Evropského parlamentu nekončí. S jejich prací je spojena ještě spousta bonusů, jichž si vychutnají po skončení mandátu. Nejprve dostanou odchodné, to se počítá podle odsloužených let. Za každý rok v europarlamentu dostanou odměnu ve výši jednoho měsíčního platu. To znamená, že pokud europoslanec odsloužil celé pětileté funkční období, na rozloučenou vyfasuje více než milion korun.

  A pak přijde na řadu i důchod. Ten bývalí europoslanci začnou pobírat od 63 let a činí 3,5 % platu za každý odsloužený rok, přičemž nahromadit se jim může maximálně 70 %. Pro představu, pokud europoslanec stráví ve funkci opět celé pětileté funkční období, bude pak pobírat důchod ve výši přibližně 35 % dosavadního platu.

  Jourová jako v bavlnce

  O poznání lépe si žijí pracovníci Evropské komise. Každý členský stát má jednoho, Českou republiku reprezentuje veleúspěšná Věra Jourová. Premiér Andrej Babiš jí vyjádřil podporu i pro další funkční období, takže si bude i nadále žít jako v bavlnce.

  Základní plat eurokomisaře totiž činí 20 832 eur, v přepočtu zhruba 537 tisíc korun. Plat ovšem podléhá evropské dani, takže každý člen komise vrátí přibližně 45 % z toho, tedy zhruba čtvrt milionu korun, do evropského rozpočtu.

  Vzhledem k měsíčním příspěvkům ale Jourová a spol. rozhodně smutnit nemusí. Eurokomisaři dostanou až 17 tisíc korun na reprezentaci, zajištěno mají i bydlení, a to 15 % z platu, což dělá až 80 tisíc korun.

  Věra Jourová

  Na práci Věry Jourové v Evropské komisi všichni pějí ódy.

  Jako v bavlnce se bude mít Jourová i po skončení funkčního období. Po dobu tří let bude pobírat 40 až 65 % dosavadního platu (217 tisíc až 325 tisíc korun), v závislosti na době působení v komisi, což v jejím případě bude nejspíš minimálně deset let.

  Vůbec nejpohádkověji ovšem vypadá důchod eurokomisařů. Na ten mají nárok od 65 let a jeho výše je 4,275 % z platu za každý rok ve funkci. Po deseti letech by tak Jourová pobírala důchod ve výši 8904 eur, tedy zhruba 232 tisíc korun.

  Boháč Juncker

  Samozřejmě ještě lépe si žije nejvýše postavený muž Evropské komise, skandalista Jean-Claude Juncker. Také jemu plat v průběhu posledních let pěkně narostl, aktuálně si přijde na zhruba 32 tisíc eur, což je v přepočtu kolem 842 tisíc korun.

  Věra Jourová

  Věra Jourová s Andrejem Babišem a Jeanem-Claudem Junckerem

  Šéfové EU si platy tiše zvedli v roce 2016. Juncker do té doby pobíral v přepočtu 715 tisíc korun měsíčně. Stejně jako on si přilepšil třeba i předseda Rady EU Donald Tusk. Na lepší peníze si pak přišlo i několik místopředsedů Evropské komise, kteří pobírají bezmála 28 tisíc eur, tedy více než 720 tisíc korun.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:30 sobota 21. září 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   25
  • Tvl
   23
  • Super
   14
  • Haha
   13
  • Cože
   13
  • Sladký
   12

  Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

  Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

  Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

  Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

  Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

  Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz