Velká zrada z Bruselu: O udělování azylu nebudou rozhodovat státy, ale Unie

Evropská komise v čele s nepopulárním Jean Claude Junckerem vymyslela nový způsob, jak členským státům vnutit přijímání uprchlíků. Nově by o udělování azylu neměly rozhodovat státy, ale jen EU, která by přijaté uprchlíky přerozdělovala do jednotlivých zemí. | foto: koláž Expres.cz

Evropská unie u mnoha států narazila na odpor s návrhem povinných kvót na přijímání uprchlíků. Přesto se úředníci z Junckerovy komise snaží státy v tomto ohledu všemi možnými cestami obejít. Poslední návrh předpokládá s tím, že Unie by státům zcela odebrala pravomoc rozhodovat o tom, komu na svém území udělí azyl, rozhodovala by sama a uprchlíky pak dle vlastního uvážení přerozdělovala.

Jednou z věcí, díky které vládnoucí úředníci z Evropské komise vedené Jeanem Claudem Junckerem stále více upadají v očích obyvatel Evropské unie v nelibost, je jejich postoj k uprchlické politice. Zatímco mnoho států a jejich obyvatel se staví proti otevřené uprchlické politice, Komise vymýšlí stále nové cesty, jak uprchlíky státům doslova vnutit.

Návrh na povinné kvóty na přijímání uprchlíků a vysoké pokuty za jejich nedodržování se u několika států setkal s vlnou odporu. I přes četné protesty ale Komise nelení a snaží se vůli států všemi možnými způsoby obejít. Ten poslední je pak ještě větším diktátem než původní kvóty.

Podle německého deníku Die Welt přichází Komise s plánem, že jednotlivé státy zcela zbaví rozhodovacích pravomocí o tom, komu na svém území udělí azyl. Tyto pravomoce pak Unie převede na sebe, respektive o nich bude rozhodovat dosud jen poradní orgán Evropský podpůrný úřad pro azyl (EASO).

Každá země by pak měla pouze jeho pobočku, která by plnila nařízení z centrálního evropského úřadu.

Uprchlíky, kterým by EU udělila azyl, by pak podle vlastního uvážení přerozdělila do jednotlivých členských států. Na vůli státu tyto osoby přijmout by se pak nikdo neptal. Stejně tak by nikoho nezajímal ani názor samotných uprchlíků, kteří většinou do chudých zemí nechtějí a míří převážně do Německa a Švédska, kde dostanou nejvyšší sociální dávky. Vzniklá situace by tak uprchlickou krizi nijak nezmírnila, ale nejspíše naopak ještě více rozdmýchala.

Evropská komise zprávy o návrhu potvrdila. Samotný návrh by pak měli ve středu prezentovat první místopředseda Komise Frans Timmermans a eurokomisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopulos. Pak se budou návrhem zabývat europoslanci a i ministři vnitra členských států, kteří by tímto přišli o své pravomoci.

Podle expertů se jedná o nepřípustný zásah do svrchovanosti jednotlivých členských zemí. Je proti zájmu reprezentantů jednotlivých států, aby v evropském parlamentu hlasovali pro tento návrh. Pokud by k jeho schválení došlo, nejspíše by jen dále prohloubil nelibost obyvatel evropských zemí vůči EU.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 20. března 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  147
 • Tvl
  45
 • Trapas
  36
 • Super
  21
 • Haha
  21
 • Sladký
  15
Komentáře