Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Koaliční válka o euro: Zahradil si vjel do vlasů s Kalouskem, přisadil si Klaus i Okamura

  Zahradil s Kalouskem si vjeli do vlasů kvůli přijetí eura. A další politici se toho chytili. | foto: koláž Expresu

  Jak se zdá, jedním ze zásadních témat bude před podzimními parlamentními volbami i vstup Česka do eurozóny. Právě kvůli přijetí eura namísto koruny si vjeli do vlasů i dva matadoři z řad nově vzniklé koalice: Jan Zahradil (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Netrvalo dlouho a ozvali se i další politici. Kdo by si přál zavést v Česku euro a kdo je naopak striktně proti?

  Počátkem prosince vláda opětovně odmítla spustit plán na přijetí eura s tím, že Česko zatím nedosáhlo adekvátního pokroku ke splnění podmínek pro vstup do eurozóny.

  Konec naší koruny je tak prozatím i nadále v nedohlednu.

  Změnit by to chtěla nově vzniklá koalice Pirátů a hnutí STAN. V jejich koaliční smlouvě se píše, že jedním z cílů při účasti na vládě by bylo spuštění příprav na vstup do eurozóny.

  „Čímž získáme vliv na ekonomická rozhodnutí v Evropské unii, pomůžeme podnikatelům a snížíme náklady na obsluhu státního dluhu. Budeme také podporovat klimatickou politiku Evropské unie a důraz na udržitelný rozvoj na půdě Evropské unie i OSN,“ stojí ve smlouvě.

  Pasáže v prohlášení koalice se chytila jedna z předních tváří další opoziční strany, a sice europoslanec Jan Zahradil z ODS. 

  „Chci poděkovat jak Pirátské straně, tak hnutí STAN za to, že se jejich koalice jasně přihlásila k přijetí eura i k Zelené dohodě pro Evropu. Otevřeli tím přirozený prostor pro ODS, aby se vůči obojímu zase jasně vymezila. Kdybychom teď chtěli tvrdit opak, nikdo by nám to už stejně nevěřil,“ napsal Zahradil.

  Jak se ale záhy ukázalo, rozdělená v otázce eura není jen opozice, ale i samotná koalice ODS s TOP 09 a lidovci. Zahradilovi se pod příspěvek ozval Miroslav Kalousek.

  „Milý koaliční partnere, TOP 09 se svého cíle přijmout euro nikdy nevzdá. Prvním krokem však musí být splnění maastrichtských kritérií. Naše koalice bude rozpočtově odpovědná a přispěje tak k zavedení eura významnou měrou,“ vzkázal předseda poslaneckého klubu TOP 09.

  „Ale to si samozřejmě, pane kolego, dělejte, co je vám libo. Hlavní je, že ve společném programu to není,“ kontroval ještě Zahradil.

  Rozkol kolem ožehavého tématu nenechal chladným další přední politiky. Do ODS, tedy své bývalé strany, si rýpl šéf hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší.

  „Kdybych třeba jako občan nechtěl euro, copak mi nabízí koalice ODS + TOP 09 + lidovci? A) Nic. B) Že ho na 90 procent zavede. C) Že Zahradila brzy vyloučí z ODS,“ napsal posměšně Klaus.

  „Trikolóra je proti přijetí eura za všech okolností,“ dodal.

  A čekat na sebe nenechal ani šéf SPD Tomio Okamura, který se dlouhodobě vyjadřuje kriticky nejen k přijetí eura, ale nejradši by vyvolal referendum o odchodu z Evropské unie celkově.

  „Koalice Pirátů a STAN prosazuje přijetí eura v ČR. A to samé prosazuje i koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která jde také společně do sněmovních voleb. ‚Naše koalice přispěje k zavedení eura,‘ řekl tento týden Miroslav Kalousek (TOP 09). Hnutí SPD je proti přijetí eura v ČR,“ vzkázal.

  Česko se při vstupu do Evropské unie v roce 2004 zavázalo, že začne podnikat kroky k tomu, aby bylo co nejdříve na přistoupení k eurozóně připraveno. Stanovení termínu je v kompetenci vlády, závisí na míře připravenosti země. 

  Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) každopádně už ve svém programovém prohlášení uvedla, že o vstup do eurozóny usilovat nebude.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 6:23 středa 5. května 2021. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   61
  • Trapas
   27
  • Super
   26
  • Tvl
   14
  • Cože
   11
  • Sladký
   9
  Vybrali jsme pro vás

  Billie Eilish prozradila svou sexuální orientaci. Na Instagramu kvůli tomu přišla o 100 tisíc sledujících

  Billie Eilish v listopadu poprvé veřejně promluvila o své sexuální orientaci. Přitahují ji ženy, ač ji jejich...

  Kolik dostal Datel za Clash of the Stars? Žádných 90 tisíc, ale 2,3 milionu

  Organizace Clash of the Stars poskytla soudu dokumenty, které by měly dokazovat, kolik peněz dostal Marek Valášek,...

  Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

  Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

  RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

  Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

  „To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

  Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  jít naiDNES.cz