Česko i dál popelnicí Evropy: Proč zákaz dvojí kvality asi zase neprojde?

Že by EU spěchala s nápravou dvojí kvality potravin, to se říct zrovna nedá. Bude Česko dál popelnicí Evropy? | foto: Koláž Expres.czProfimedia.cz

V regálu sáhnete po marmeládě a doma zjistíte, že ovoce aby v ní pohledal a i v tom málu místo jahod „dlí“ jablečná dřeň? Do obchodu si berete lupu, abyste zjistili, že v salámu je víc kůží, sóji a plnidel než masa, zatímco v Německu nebo Rakousku by si něco takové obchodníci nikdy nedovolili prodávat? I když se o zákazu dvojí kvality potravin mluví už dlouho, europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) upozornila, že Česko a ostatní země rozhodně nemají vyhráno.

„Je tu dost reálná možnost, že zákaz dvojí kvality na nátlak ministrů z návrhu vypadne nebo že bude přijat text, který ve skutečnosti dvojí kvalitu zlegalizuje,“ upozornila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová (ČSSD), která požaduje zákaz dvojí kvality za všech okolností.

„Je třeba dát jasně najevo, že dvojí kvalita potravin a dalších výrobků je pro nás nepřijatelná. Chci od zástupců českého ministerstva průmyslu, aby tvrdě hájili české spotřebitele a neustupovali. Já v boji za rovnoprávnost českých spotřebitelů budu pokračovat,“ zdůraznila poslankyně.

Rakušané před koncem roku dokonce z textu dvojí kvalitu úplně vypustili, od Rumunska v čele EU si východ Evropy sliboval, že situaci napraví. To se bohužel nestalo. Dvojí kvalita se do textu směrnice sice vrátila, ale ve verzi, kterou na jednání podle mých informací přinesli zástupci Německa. 

„Je o poznání benevolentnější než text, který jsem prosadila v Evropském parlamentu a který dvojí kvalitu jako takovou staví mimo zákon a požaduje na první pohled jasné označení rozdílů. Bohužel, text, který přijala Rada, tedy členské státy, přináší seznam nekonečného množství výjimek, chcete-li objektivních důvodů, proč si každý jeden u dvojí kvality přistižený výrobce u dozorového orgánu rozdílnost odůvodní,“ upozornila Sehnalová, podle které paštikám bez masa a marmeládám bez ovoce asi jen tak neodzvoní.

„Je škoda, že se to zástupcům ministerstva průmyslu a obchodu za podpory paní komisařky Jourové nepodařilo a nechali v textu pro dvojí kvalitu otevřená zadní vrátka,“ dodala europoslankyně, která se problematikou už léta zabývá.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat