Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Evropa má problém: Válka eritrejských gangů! Spory z rodné země řeší v Nizozemsku i Německu

  Do Evropy přišli společně jako migranti, z domoviny si s sebou ale přivezli i vzájemné spory. A ty tu začali řešit. Nizozemsko, ale například i Německo má problém s pouličními bitkami eritrejských gangů. Jedna část totiž podporuje vládu v rodné zemi, ta druhá je proti ní.

  A nejsou to zdaleka banální pouliční šťouchanice. Nizozemský Haag byl před několika dny svědkem nepokojů, při nichž migranti zapálili několik policejních aut, a dokonce i autobus. Vzduchem létaly kameny.

  Stalo se tak ve chvíli, kdy jedna skupina migrantů pořádala mítink na podporu eritrejské vlády. Zaútočila na ni přitom druhá skupina, která s diktátorským režimem Lidové fronty za demokracii a spravedlnost nesouhlasí.

  V Haagu došlo k ostré bitvě dvou skupin eritrejských migrantů. Shořelo několik policejních aut i autobus.

  „Zcela se to vymklo kontrole,“ okomentoval gradující spory a pouliční bitvu mluvčí magistrátu v Haagu Robin Middel.

  V Haagu došlo k ostré bitvě dvou skupin eritrejských migrantů. Shořelo několik policejních aut i autobus.

  Nejde zdaleka o jediný případ, kdy si Eritrejci vyřizovali spory ohledně režimu v rodné zemi. Nepokoje propukly také loni v září na eritrejském kulturním festivalu v německém Stuttgartu. Zraněny tam byly desítky lidí i šestadvacet policistů.

  Se znepřátelenými skupinami Eritrejců mají problém i v Německu.

  Dvaadvacet zraněných mužů zákona si o několik měsíců dříve vyžádala i obří bitka Eritrejců v Essenu a své si zažili dokonce i obyvatelé izraelského Tel-Avivu.

  K nepokojům došlo také v Tel-Avivu.

  Z Eritreje uprchly v posledních letech do Evropy desítky tisíc lidí. Část z nich tvrdí, že se k útěku rozhodli kvůli tomu, jak s nimi vláda prezidenta Isaiase Afwerkiho zacházela. Další jsou prostě jen ekonomickými migranty a režimu zůstávají věrní.

  Fotogalerie