Premium

Spása, nebo zkáza? Užívání e-cigaret možná skrývá smrtelné nebezpečí. Co na to lékařka?

27. září 2019
Mělo se za to, že e-cigarety jsou cestou. Ekonomickou spásou pro výrobce tabákových výrobků, záchranou pro nenapravitelně závislé kuřáky, pro které se stanou zdravotně přijatelnější variantou zlozvyku. Jenže jak poslední výzkumy i praxe ukazují, možná je to spíše cesta od čerta k ďáblu.

Někdo na ně pohlíží jako na relativně neškodný prostředek, jak uspokojit potřebu nikotinu. Někdo v nich ale tuší hrozbu, jejíž následky lze zatím jen stěží odhadnout. Elektronické cigarety se totiž na trhu objevují příliš krátkou dobu na to, aby byly k dispozici relevantní a vypovídající studie.

Nedávné případy úmrtí na následky tzv. vapování neboli vdechování páry z elektronických cigaret vypovídají spíše o doposud neprobádaném riziku. Jen během léta se v amerických nemocnicích objevilo na dvě stovky pacientů s neznámou, avšak závažnou plicní nemocí, která je přičítána právě užívání elektronických cigaret.

Například ve městě San Francisco byl prodej elektronických cigaret dokonce zakázán. Jak se na elektronické cigarety dívají odborníci? Oslovili jsme lékařku Irenu Opletalovou z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno.

Přečetli jste jen část článku. Pokračujte s iDNES Premium.

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:37 sobota 25. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 29
  • 26
  • 23
  • 22
  • 20
  • 20
Komentáře