V textu pod fotkou vysmátého Křetínského stojí, že dosavadní uhlobaroni jako Daniel Křetínský či Pavel Tykač, vlastnící energetickou skupinu EPH, se snaží obejít zákazy fosilních paliv tím, že se přechází na podobně nečistý plyn. Křetínský (majetek 78 miliard) totiž tento rok začal uzavírat hnědouhelné elektrárny po celé Evropě a zahájil výstavbu nových plynových elektráren.
To vedlo zelené aktivisty pod hlavičkou Stop fosilnímu plynu k letákové akci. S podporou facebookové stránky Zastavte špinavé prachy, kterou sleduje asi pět set lidí, chtějí dosáhnout toho, aby pojišťovny a banky přestaly podporovat korporace, jež obchodují s fosilními palivy včetně plynu.
„A banky, pojišťovny a státy je v tom podporují. Chtějí nás přesvědčit, že plyn je čistý a zelený,“ stojí v textu.
Podle autorů textu se nás bezohlední uhlobaroni snaží lživě přesvědčit, že přechod na plyn je „čisté“ východisko. Velké bankovní ústavy jako Komerční banku nebo pojišťovnu Allianz obviňují z pokrytectví.
Plakáty byly vylepeny ze soboty na neděli na několika místech v Brně a v Praze, kdy aktivisté vyměnili poutače za parodie. Kdo je skutečný zadavatel či investor, není jisté, stejně tak to, jestli šlo o černý výlep.
Sdělení visí na poutačích německé společnosti euroAWK, provozovatele ploch citylight, a francouzské společnosti JCDecaux. Druhá jmenovaná firma vede s českým ministerstvem financí miliardovou arbitráž, rovněž byla pravomocně odsouzena za korupci a její ředitelé museli platit pokuty. Obě firmy se do vydání čláku nevyjádřily.
Skupina Stop fosilnímu plynu v prohlášení dále píše: „Abychom upozornili na klimatické kecaly z řad uhelných korporací, ale i bank a pojišťoven, rozhodli jsme se do České republiky přinést metodu takzvaného klimatického subvertisingu, tedy parodování reklamních kampaní. Skrze tuto metodu chceme odhalovat klimatické pokrytectví firem a institucí, které přispívají k prohlubování klimatické krize, ačkoliv samy se snaží prezentovat jako zelené firmy.“
Zatímco se ekologičtí aktivisté rádi přilepují k silnicím nebo vylepují letáky proti uhlí a plynu, Česko momentálně prochází zásadní energetickou krizí. Největší dodavatelé plynu zdražují v průměru až o deset procent, za vytápění bytu si tak lidé příští rok připlatí i několik tisíc korun.