Džihádistce Lindě by Němci dali druhou šanci, v Iráku ji mohou zastřelit

Dívka na snímku je velmi pravděpodobně Linda Wenzel z Německa. | foto: thetimes.co.uk

Mladičká džihádistka Linda (16), původem z Německa, by se ráda vrátila domů. Její krajané a sousedé z rodného města se shodují na tom, že by měla dostat druhou šanci, protože je ještě mladá a své činy nejspíš spáchala z nerozvážnosti. V Iráku jí však za válečné zločiny hrozí soud a v krajním případě dokonce trest smrti!

„Té dívce je 16 a do toho zmatku se dostala, když jí bylo 15 nebo 14 a půl, kvůli internetu nebo tak. Myslím si, že by se měla vrátit. Každý má právo udělat chybu a každý by měl minimálně jednou dostat druhou šanci,“ sdělil agentuře Ruptly Peter Haag, který žil ve stejné obci jako dřív Linda.

„Na případu Lindy je zřejmé, že mladí lidé v naší zemi nejsou schopni bránit se proti extremistické ideologii,“ řekl Carsten Meissner, další z dívčiných sousedů. Svůj názor se rozhodl dokonce ukázat naplno tím, že na podporu Lindy uspořádal v jejím rodném městě demonstraci.

Zda děvče ale skutečně dostane druhou šanci, není vůbec jisté, ačkoli by si to sama velmi přála. 23. června uvedla pro jednoho z iráckých novinářů Amira Musaviho: „Jediné, co chci, je odejít. Chci se dostat pryč od války, daleko od zbraní a hluku.“ Její další osud však závisí na tom, jak se dohodne Německo s Irákem. Tyto státy mezi sebou totiž nemají žádnou oficiální dohodu o vydávání občanů.

Zatímco v Německu by Lindě hrozilo „jen“ vězení ve výši 1–10 let odnětí svobody za podporu extremistické organizace, v Iráku jsou pravidla mnohem tvrdší. Pokud bude uznána vinnou z terorismu, může skončit i na popravišti!

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 25. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  12
 • Trapas
  9
 • Super
  8
 • Tvl
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  5
Komentáře