Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Chášukdžího umučili a rozřezali. Proč se nikdo nebouří a Saúdům měříme jinak?

  Ceny ropy dnes rostou kvůli stoupajícímu napětí kolem zmizení známého saúdskoarabského novináře. Saúdové by mohli použít ropu jako prostředek pomsty za případné sankce. | foto: AFP

  Před zraky celého světa se odehrává vyšetřování zmizení saúdskoarabského novináře a kritika tamního režimu Džamála Chášukdžího. Ten šel na ambasádu v Istanbulu vyřídit dokumenty potřebné k rozvodu a od té doby ho nikdo neviděl. Existuje množství důkazů, že nepohodlný novinář byl na ambasádě krutě mučen, zaživa řezán a nakonec jeho tělo zmizelo zřejmě rozpuštěné v kyselině, případně jeho kusy odvezli vrazi s sebou v diplomatických vozech. Reakce světa je ale prazvláštní.

  Hlavní trumfy v aféře drží Turecko, které se nějakým způsobem dostalo k děsivému audiozáznamu přímo z mučení a vraždy Chášukdžího. Ze záznamu už se něco dostalo i na veřejnost, včetně hrůzných detailů, že Chášukdžímu uřezali zaživa prsty a že celkově umíral nejméně sedm minut. Jeho řev prý byl hrozný a slyšeli ho i v jiných patrech budovy ambasády.

  Když se k tomu přidají kamerové záznamy ukazující příjezd patnáctičlenného komanda na ambasádu několik hodin před Chášukdžího příjezdem a další záznam ukazující jejich rychlý odjezd po vraždě, zdá se, že mnoho prostoru pro spekulace nezbývá. Ostatně i Saúdové jsou v nepříjemné situaci, protože zjevně věci neproběhly tak, jak měly.

  Nyní celý svět vidí, že Saúdové nejsou žádní reformovaní muslimové, byť před nedávnem dovolili ženám v zemi konečně řídit automobily. Jde stále o nebezpečný autoritativní režim islámských konzervativců nejhrubšího zrna.

  Takto barbarsky zabít svého občana, který se dostaví na konzulát, jen proto, že jde o novináře kritizujícího režim, je nepřijatelné.

  Chášakdží, který se netajil kritikou saúdské monarchie, byl nezvěstný od 2....

  Chášukdží, který se netajil kritikou saúdské monarchie, byl nezvěstný od 2. října.

  Jenže nepřijatelné je to zřejmě jen pro světovou veřejnost, ale nikoliv politiky. 

  Donald Trump sice požádal Turky o důkaz k případu, zároveň lavíruje a tvrdí, že Saúdové mu několikrát tvrdili, že s Chášukdžího smrtí nemají nic společného, a varuje před rychlým vyvozováním závěrů. Prý se nemají dělat unáhlené soudy a má se vyčkat, až skončí vyšetřování.

  To ale nevede FBI, protože Chášukdží není americký občan, ale Turci a Saúdská Arábie. Turečtí agenti prohledali konzulát i velvyslancovu rezidenci a našli údajně další důkazy jako čerstvě natřené stěny, které zřejmě ještě nedávno byly plné krvavých skvrn.

  Jeden z mužů, kterého Turecko označilo jako podezřelého v kauze zmizení...

  Jeden z mužů, kterého Turecko označilo jako podezřelého v kauze zmizení saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, často dělal na zahraničních cestách doprovod saúdskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi.

  Jenže Trump chce prodávat Saúdům dál své zbraně za desítky miliard dolarů. Saúdská Arábie je největším spojencem Američanů na Blízkém východě, Trump na spojenectví se saúdskou královskou rodinou vsadil hodně.

  A samozřejmě jde také o ropu.

  Saúdové mají možnosti, jak utáhnout ropné kohoutky a vyhnat cenu ropy do oblak. Toho se bojí nejen Trump, ale i všichni ostatní.

  Další tři podezřelí podle svědků patřili k ochrance korunního prince....

  Další tři podezřelí podle svědků patřili k ochrance korunního prince. Francouzský občan, jenž pracoval pro saúdskou královskou rodinu, označil jednoho z trojice za člena princova bezpečnostního týmu.

  A právě to je nejspíš důvodem všeobecného ticha, které zatím kolem případu na diplomatické úrovni panuje.

  Srovnejme si to s jinými případy. Když byl zavražděn novinář Ján Kuciak (a zřejmě v tom neměli prsty politici), padla vláda a země se otřásala v základech. Podobný poprask byl kolem únosu vietnamského občana Trinha Xuana Thanha, kterého agenti unesli z Německa a slovenským vládním speciálem dopravili omámeného do Vietnamu, kde byl následně odsouzen na doživotí. A co teprve kauza Skripal, která je Chášukdžího smrti velmi podobná?

  Na Rusy byly uvaleny sankce, vyhošťovali se diplomaté, skoro to vypadalo, že snad vypukne válka. Skripalův případ je přitom stejně otřesný jako Chášukdžího brutální smrt.

  Trump o víkendu uvedl, že Rijád bude přísně potrestán, pokud má Chášakdžího na...

  Trump o víkendu uvedl, že Rijád bude přísně potrestán, pokud má Chášukdžího na svědomí. Zároveň nabádá k opatrnosti.

  Zdá se, že i naše morálka se řídí politickým kompasem a tím, kdo je a kdo není náš přítel.

  Saúdům vražda Chášukdžího nejspíše projde. Donald Trump situaci bere vážně a do Saúdské Arábie vyslal ministra zahraničí Mikea Pompea, zároveň si to s mocnými šejky nechce rozházet, stejně tak západní země zřejmě nechtějí vidět, jak benzín stojí mnohonásobně víc než doposud. Pokud bychom chtěli ale být důslední a měřit všem stejně, pak by měly západní země uvalit na Saúdskou Arábii okamžité sankce, odvolat své diplomaty z ambasád a celou královskou rodinu dopsat na seznam nežádoucích osob.

  Šance, že se tak stane, je ovšem nulová.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:48 15. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   124
  • Tvl
   20
  • Trapas
   14
  • Cože
   11
  • Haha
   8
  • Sladký
   8

  ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

  Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

  Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

  Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

  Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

  Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz