jít naiDNES.cz

Salmánovi muži vynesli Chášukdžího v pěti kufrech. „Snad moc netrpěl,“ doufají synové

Chášukdžího tělo prý z konzulátu vynesli v pěti kufrech. Jeho synové doufají, že moc netrpěl. | foto: Reprofoto CNN

Turecko pokračuje v postupném odhalování detailů z vyšetřování vraždy novináře Džamála Chášukdžího. A jde o velmi pikantní informace. Vrazi, mezi nimiž má figurovat i plukovník saúdské královské armády, prý odnesli rozřezané tělo z místa činu celkem v pěti kufrech. K případu promluvili také Chášukdžího synové, kteří prý doufají v to, že jejich otec zemřel rychle a příliš netrpěl.

Ani po několika dnech intenzivního vyšetřování není stále jasno, jak přesně byl na saúdském konzulátu v Istanbulu zavražděn novinář Chášukdží. Podle jedné varianty byl okamžitě uškrcen, další zase o hovoří o několikaminutovém mučení. Jisté je jen to, že byl kritik saúdského režimu zaživa či po smrti rozřezán na kusy.

O některých dalších okolnostech mají ale turečtí vyšetřovatelé jasno. V několikačlenném vražedném komandu se například nacházelo hned několik osob napojených na saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána.

Jde třeba o jeho blízkého pomocníka Mahera Mutreba nebo poručíka saúdské královské gardy Thaara al-Harbiho. Dalším jménem je Salah Tubeigy, plukovník saúdské armády a mimo jiné také hlava saúdské vědecké rady soudního lékařství. Jako takový měl být právě on osobou, která Chášukdžího tělo likvidovala.

Právě Tubeigy a jeho spolupracovníci měli oběť rozřezat na kusy. Dle vyšetřování byly ostatky novináře z budovy konzulátu vyneseny v pěti různých kufrech a následně nejspíš rozpuštěny v kyselině.

Snad netrpěl, věří synové

Poprvé k případu veřejně promluvili i Chášukdžího dva synové. V emotivním rozhovoru pro stanici CNN vyjádřili svou naději, že jejich otec před smrtí příliš netrpěl.

Chášukdžího syn Saláh při schůzce s princem Salmánem.

Chášukdžího syn Saláh při schůzce s princem Salmánem

„Opravdu doufám, že ať se mu stalo cokoliv, nebylo to pro něj bolestivé a bylo to rychlé. Nebo že měl pokojnou smrt,“ věří třiatřicetiletý Abdalláh Chášukdží.

„Vše, co teď chceme udělat, je pohřbít ho v al-Bakí (hřbitov v Saúdské Arábii, pozn. red.), společně se zbytkem rodiny. Hovořil jsem o tom se saúdskými úřady a jen doufám, že se to brzy stane,“ doplňuje ho o dva roky starší Saláh, který se mimochodem na nedávné konferenci v Rijádu setkal tváří v tvář s podezřelým princem Salmánem.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:27 5. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
 • Haha
  3
Komentáře