Dukla 61 bez příkras: Jak vznikal interaktivní web o tragickém požáru?

Produkci České televize se povedl nevídaný kousek. Už první díl filmu Dukla 61 vzbudil vlnu emocí, o tom druhém, který se zaměřil výhradně na tragickou smrt 108 havířů, ani nemluvě. Zároveň s uvedením snímku byl spuštěn interaktivní web, který však nemá za cíl líčit tragédii v dole Dukla dramaticky a emotivně. Naopak. Autenticky ukazuje detailní popis toho, jak ničivý požár hodinu po hodině chodbami dolu postupoval a bral havířům naděje na záchranu. Kreativní producentka České televize Štěpánka Sunková a vedoucí projektu Petr Šprincl Expresu popsali, jak geniálně zpracovaný interaktivní web vznikal.

Marný boj o život v šachtách, zoufalství žen čekajících na své muže nad zemí, laxní přístup nezodpovědného vedení. To všechno ukázal dvoudílný snímek Dukla 61, který mapuje tragickou smrt 108 horníků v útrobách havířovského dolu.

Souběžně s uvedením dramatického trháku Česká televize spustila interaktivní web www.dukla61.cz, který veřejnosti nabízí i další pohled na osudový den. Detailně popisuje průběh ničivého požáru, jeho postup chodbami Dukly i to, co se odehrávalo v dispečinku. A chybět nemohou ani očitá svědectví pamětníků.

„Zatímco film nabízí příběh a pohled na život horníků v šedesátých letech na pozadí této katastrofy, náš interaktivní projekt nabízí naopak její detailní popis hodinu po hodině. Divák může sledovat, co se dělo pod zemí a v dispečinku, na časové ose pak vidí reálně postupující kouře,“ popsala Expresu kreativní producentka České televize Štěpánka Sunková, v jejímž Centru dramaturgie nových médií projekt vznikl.

„Interaktivní dokument Dukla 61 je ukázkou toho, že interaktivita a jakási ‚hravost‘ se dají využít nejen ve hrách pro děti, ale mohou skvěle posloužit i v projektech pro dospělé. Nemusí ani zdaleka zpracovávat jen zábavný obsah, dokážou zprostředkovat i těžké, závažné téma, mohou názorně přiblížit například dramatickou událost, vybudovat velmi autentickou atmosféru a přitom neztratit nic na informativnosti,“ říká.

Web dukla61.cz ukazuje ničivý požár hodinu po hodině.

Web dukla61.cz ukazuje ničivý požár hodinu po hodině.

O nápadu zpracovat tragickou událost interaktivní formou prý tým Štěpánky Sunkové nemusel dlouho přemýšlet. 

„Nápad zpracovat tuto událost i interaktivním způsobem přišel ve chvíli, kdy nám producent hraného filmu Michal Reitler sdělil, že před natáčením vznikla řada rešerší, výpovědí pamětníků i odborníků, a materiály nám nabídl. Když jsme si uvědomili, že máme k dispozici mnoho výjimečného materiálu, bylo rozhodnuto,“ vysvětluje pro změnu vedoucí projektu Petr Šprincl.

Na tvorbě webu se podle jeho slov podílela řada lidí, včetně pamětníků a odborných poradců. „Výpovědi pamětníků doplnil komentářem Ing. Radovan Kukutsch, Ph.D., který byl také odborným poradcem projektu. Důlní mapy jsme konzultovali s Ing. Ivanem Černým, závodním z dolu Rako-Lupky u Rakovníka. Komentář k videím namluvil herec Martin Myšička, který zároveň hraje jednu z hlavních rolí ve filmu,“ popisuje Šprincl.

Na webu se nachází i památník obětí hornické tragédie.

Na webu se nachází i památník obětí hornické tragédie.

„A za zmínku stojí také virtuální památník obětí, který je součástí stránek. Dojemnou zajímavostí je například e-mail syna jedné z obětí, který se o projektu dozvěděl, a když zjistil, že nám právě fotka jeho otce chybí, poslal nám ji s prosbou o zveřejnění,“ dodává na závěr Sunková.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:55 úterý 2. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  21
 • Tvl
  10
 • Haha
  9
 • Cože
  8
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
Komentáře