Dukla 61: Druhý díl divákům vyrazil dech. Nejsilnější scénou byla smrt mladého Petra

Česká televize uvedla druhý díl filmu Dukla 61, který mapuje osud 108 horníků v požárem zachváceném dolu poblíž Havířova. A rekonstrukce jejich tragické smrti se štábu povedla na výbornou. Scény, v nichž havíři umírali vinou ničivého požáru, musely vzbudit emoce v každém divákovi.

Dvoudílný snímek Dukla 61 vzbudil vlnu emocí už po uvedení první části. A ta přitom byla především rodinným dramatem, které mělo diváky seznámit s hornickým prostředím v období těžkého socialismu.

Druhá část filmu nastavenou laťku pohotově překonala. Děj se totiž zaměřil výhradně na tragický požár, který důl Dukla vinou nezodpovědného horníka zachvátil. V podstatě se tak jednalo o čistě katastrofický film.

Snímek dokonale vykreslil to, jak katastrofa v dole Dukla musela probíhat i ve skutečnosti – urputný a marný boj havířů o holý život, zoufalství, které zachvátilo pozůstalé u bran Dukly, i nezodpovědný přístup vedení, které ve snaze zachovat pracovní plány podcenilo situaci.

Jedním z nejemotivnějších okamžiků bezpochyby bylo, když jednu z hlavních postav, mladého horníka Petra, objevili záchranáři v zoufalém boji o životy havířů mrtvého. Udusil se jedovatým kouřem, který kvůli špatnému větrání postupně zamořoval čím dál více chodeb. Právě to bylo příčinou smrti vůbec největší části ze 108 nešťastníků v Dukle.

Hned poté následoval vůbec nejdiskutovanější okamžik celé tragédie. Rozhodnutí zabarikádovat vchody do dolu bylo podle vedení nezbytně nutné k tomu, aby se nešířil požár a nedošlo k výbuchu. Jenže pro ty, kteří se ze šachet do té doby nedostali, to znamenalo definitivní konec nadějí.

Emoce, které film musel vyvolat snad u každého diváka, pak korunovala poslední scéna z osudného 7. července 1961. Scéna, při níž se zoufalé manželky postupně dozvídaly o smrti svých mužů.

Dukla 61 sklízela chválu už od minulého týdne, kdy Česká televize uvedla první část filmu. Po emotivním vyvrcholení, které nemohlo nechat chladným snad žádného diváka, si snímek bezpochyby zaslouží ještě větší uznání. Trefa do černého.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:06 1. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  212
 • Trapas
  18
 • Tvl
  15
 • Cože
  13
 • Sladký
  12
 • Haha
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat