Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Tragédie v dole Dukla: 108 dělníků odsoudili na smrt, zděšení hasiči se hroutili

  Náhoda, lajdáctví a selhání lidského faktoru. To všechno stojí za největší poválečnou tragédií, která se odehrála v havířovském dole Dukla v roce 1961. Chvilka nepozornosti způsobila ničivý požár, na který se ovšem přišlo až ve chvíli, kdy už byly stovky horníků uvězněny uvnitř dolu. A ze strachu před ještě větší tragédií pak bylo 108 z nich odsouzeno k smrti. Česká televize teď uvede dvojdílný snímek mapující jejich krutý osud.

  Podle pamětníků byl 7. července krásný slunečný den. Vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by snad něco mohlo letní idylku v hornickém městě Havířov narušit. A to bohužel ani ve chvíli, kdy už začala největší poválečná důlní tragédie nabírat spád.

  Když jeden z horníků ranní směny, jehož identita nebyla nikdy odhalena, procházel chodbami, zřejmě nevědomky ramenem zavadil o spouštěcí mechanismus dopravníku a uvedl ho provozu. Jenže si toho kvůli hluku nevšiml a problém nezpozoroval ani nikdo jiný, protože ve třetím patře dolu se v ten den netěžilo.

  Na první pohled je možná omylem spuštěný dopravník banální záležitostí. Jenže po válce se do dolů zavedla nová technika a dopravní pásy byly gumové a hořlavé, a když se nehlídaný dopravník zasekl, netrvalo dlouho a guma se neustálým třením vznítila.

  Na odpolední směnu pak dorazilo 338 horníků. Podivného zápachu si však jen pár z nich všimlo až kolem půl čtvrté, navíc když se jeho původ vydal jeden z vedoucích hledat, neuspěl. Nenapadlo ho totiž, že může pocházet z uzavřeného třetího patra. 

  Na první hlášení podezřelého zápachu navíc zprvu vůbec nereagoval dispečink. Přitom kdyby podle předpisů jeho pracovníci neprodleně zavolali hasiče, mohli tím předejít ohromné tragédii. Ta už se v tu chvíli nezadržitelně blížila.

  Odsouzeni na smrt

  Místo o několik hodin dříve tak horníci požár zaregistrovali až kolem páté hodiny, když už se chodbami valil kouř. Právě v tu chvíli se tak začalo řešit odvolání zaměstnanců pryč z dolu. Jenže pro spoustu z nich bylo pozdě. 

  Oheň se po dřevěných výztužích chodeb šířil nezadržitelnou rychlostí a horníky, z nichž spousta ani netušila, jak závažná celá situace je, uvěznil ve spletitých chodbách.

  Pohled na mrtvé dělníky záchranáře šokoval natolik, že spousta z nich odešla z...

  Pohled na mrtvé dělníky záchranáře šokoval natolik, že spousta z nich odešla z práce.

  Záchranáři, kterých se hašení dolu Dukla zúčastnilo na sedm stovek, později popisovali, že si v zakouřených chodbách neviděli ani na vlastní ruce a museli postupovat přivázáni provazem k sobě. 

  Pohled na mrtvá těla byl drastický.

  Pohled na mrtvá těla byl drastický.

  Jak se později zjistilo, vedení dolu Dukla, kterému šéfoval hornictví zcela neznalý socialistický funkcionář, zanedbalo větrání v podzemních prostorách. Ke 108 nešťastníkům se už záchranáři nikdy nedostali.

  Zhruba ve 23.10 hodin přišlo v zoufalém boji rozhodnutí, které všechny z nich odsoudilo k smrti. Aby se požár dále nešířil a aby se zabránilo hrozbě výbuchu, vedení vydalo rozkaz ucpat vchody do dolu a zamezit tak přísunu kyslíku.

  Zasahující záchranáři k tomu použili 50 tisíc pytlů s pískem a do prostoru byl navíc napuštěn dusík. Většina z obětí se pak v dole Dukla udusila, část ale uhořela v plamenech.

  Zda bylo rozhodnutí ucpat vchody do dolu nezbytné, nebo by se horníci nebýt něho zachránili, se už nikdy nedozvíme. Pozůstalí zemřelých, z nichž nejmladšímu bylo pouhých 16 let, ho ovšem vedení dolu dlouho vyčítali. Pohled na mrtvá těla, jak ostatně dokazují i fotografie, byl natolik krutý, že se z něj řada hasičů nikdy nevzpamatovala a svou práci raději opustili.

  Komunisté tragédii tutlali

  Velkým tématem je pak i postoj, jaký k události zaujali komunisté. Těm se tragédie v hornickém odvětví, chloubě režimu, způsobená lajdáctvím socialistického vedení, ani trochu nehodila do krámu.

  Horníci neměli šanci přežít.

  Horníci neměli šanci přežít.

  Tragédii se proto snažili ututlat a věnovali jí pouze malý sloupeček v Rudém právu s vyjádřením KSČ, a to navíc až dva dny poté.

  V následujících několika letech se pak ani nevzpomínalo na mrtvé, kteří v dole Dukla zahynuli. V tichosti byly pouze vyneseny rozsudky na zodpovědnými osobami z vedení.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:11 neděle 23. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   341
  • Super
   123
  • Cože
   34
  • Trapas
   24
  • Sladký
   23
  • Haha
   19
  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

  Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

  Premium

  Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

  Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz