Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Tragédie v dole Dukla: 108 dělníků odsoudili na smrt, zděšení hasiči se hroutili

  Náhoda, lajdáctví a selhání lidského faktoru. To všechno stojí za největší poválečnou tragédií, která se odehrála v havířovském dole Dukla v roce 1961. Chvilka nepozornosti způsobila ničivý požár, na který se ovšem přišlo až ve chvíli, kdy už byly stovky horníků uvězněny uvnitř dolu. A ze strachu před ještě větší tragédií pak bylo 108 z nich odsouzeno k smrti. Česká televize teď uvede dvojdílný snímek mapující jejich krutý osud.

  Podle pamětníků byl 7. července krásný slunečný den. Vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by snad něco mohlo letní idylku v hornickém městě Havířov narušit. A to bohužel ani ve chvíli, kdy už začala největší poválečná důlní tragédie nabírat spád.

  Když jeden z horníků ranní směny, jehož identita nebyla nikdy odhalena, procházel chodbami, zřejmě nevědomky ramenem zavadil o spouštěcí mechanismus dopravníku a uvedl ho provozu. Jenže si toho kvůli hluku nevšiml a problém nezpozoroval ani nikdo jiný, protože ve třetím patře dolu se v ten den netěžilo.

  Na první pohled je možná omylem spuštěný dopravník banální záležitostí. Jenže po válce se do dolů zavedla nová technika a dopravní pásy byly gumové a hořlavé, a když se nehlídaný dopravník zasekl, netrvalo dlouho a guma se neustálým třením vznítila.

  Na odpolední směnu pak dorazilo 338 horníků. Podivného zápachu si však jen pár z nich všimlo až kolem půl čtvrté, navíc když se jeho původ vydal jeden z vedoucích hledat, neuspěl. Nenapadlo ho totiž, že může pocházet z uzavřeného třetího patra. 

  Na první hlášení podezřelého zápachu navíc zprvu vůbec nereagoval dispečink. Přitom kdyby podle předpisů jeho pracovníci neprodleně zavolali hasiče, mohli tím předejít ohromné tragédii. Ta už se v tu chvíli nezadržitelně blížila.

  Odsouzeni na smrt

  Místo o několik hodin dříve tak horníci požár zaregistrovali až kolem páté hodiny, když už se chodbami valil kouř. Právě v tu chvíli se tak začalo řešit odvolání zaměstnanců pryč z dolu. Jenže pro spoustu z nich bylo pozdě. 

  Oheň se po dřevěných výztužích chodeb šířil nezadržitelnou rychlostí a horníky, z nichž spousta ani netušila, jak závažná celá situace je, uvěznil ve spletitých chodbách.

  Pohled na mrtvé dělníky záchranáře šokoval natolik, že spousta z nich odešla z...

  Pohled na mrtvé dělníky záchranáře šokoval natolik, že spousta z nich odešla z práce.

  Záchranáři, kterých se hašení dolu Dukla zúčastnilo na sedm stovek, později popisovali, že si v zakouřených chodbách neviděli ani na vlastní ruce a museli postupovat přivázáni provazem k sobě. 

  Pohled na mrtvá těla byl drastický.

  Pohled na mrtvá těla byl drastický.

  Jak se později zjistilo, vedení dolu Dukla, kterému šéfoval hornictví zcela neznalý socialistický funkcionář, zanedbalo větrání v podzemních prostorách. Ke 108 nešťastníkům se už záchranáři nikdy nedostali.

  Zhruba ve 23.10 hodin přišlo v zoufalém boji rozhodnutí, které všechny z nich odsoudilo k smrti. Aby se požár dále nešířil a aby se zabránilo hrozbě výbuchu, vedení vydalo rozkaz ucpat vchody do dolu a zamezit tak přísunu kyslíku.

  Zasahující záchranáři k tomu použili 50 tisíc pytlů s pískem a do prostoru byl navíc napuštěn dusík. Většina z obětí se pak v dole Dukla udusila, část ale uhořela v plamenech.

  Zda bylo rozhodnutí ucpat vchody do dolu nezbytné, nebo by se horníci nebýt něho zachránili, se už nikdy nedozvíme. Pozůstalí zemřelých, z nichž nejmladšímu bylo pouhých 16 let, ho ovšem vedení dolu dlouho vyčítali. Pohled na mrtvá těla, jak ostatně dokazují i fotografie, byl natolik krutý, že se z něj řada hasičů nikdy nevzpamatovala a svou práci raději opustili.

  Komunisté tragédii tutlali

  Velkým tématem je pak i postoj, jaký k události zaujali komunisté. Těm se tragédie v hornickém odvětví, chloubě režimu, způsobená lajdáctvím socialistického vedení, ani trochu nehodila do krámu.

  Horníci neměli šanci přežít.

  Horníci neměli šanci přežít.

  Tragédii se proto snažili ututlat a věnovali jí pouze malý sloupeček v Rudém právu s vyjádřením KSČ, a to navíc až dva dny poté.

  V následujících několika letech se pak ani nevzpomínalo na mrtvé, kteří v dole Dukla zahynuli. V tichosti byly pouze vyneseny rozsudky na zodpovědnými osobami z vedení.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:11 neděle 23. září 2018. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   341
  • Super
   123
  • Cože
   34
  • Trapas
   24
  • Sladký
   23
  • Haha
   19

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz