Senior nastražil stromy na trať a vydával se za teroristu. Hrozí mu 15 let

Důchodce, který v létě zapříčinil dvě srážky vlaků se stromy, byl obviněn z terorismu. | foto: Česká televize

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Sedmdesátiletý senior si mohl užívat zaslouženého důchodu, místo toho nad ním visí hrozba 15 let za mřížemi za teroristický útok a vyhrožování. Podle kriminalistů to byl právě on, kdo loni v létě pokácel dva stromy na železniční trať na Mladoboleslavsku, a způsobil tak nehodu dvou vlaků.

Obvinění se týká nejen nastražení vzrostlých stromů na koleje na Mladoboleslavsku, ale i šíření výhrůžných letáků. V nich pachatel předstíral, že je vyznavač džihádu a plánuje útoky na české občany. V případě prokázání viny hrozí obžalovanému pět až patnáct let vězení. Kauzou se bude zabývat středočeský krajský soud.

Národní centrála proti organizovanému zločinu začala údajného pachatele trestně stíhat letos v únoru. „Obviněný je rodilým českým občanem, jehož motivací byla snaha vyvolat mezi obyvatelstvem obavy z muslimské migrační vlny a z páchání teroristických útoků,“ uvedl tehdy státní zástupce Martin Bílý.

Muž je od začátku stíhání ve vazbě, kam ho poslal Okresní soud v Mladé Boleslavi. Do případu se sice vložila rodina seniora a chvíli to vypadalo, že bude propuštěn na svobodu, nakonec zůstal ve vazbě, kde může zpytovat svědomí. Na zatčení pachatele upozornily jako první Lidovky.cz.

Teroristického útoku se podle trestního zákoníku dopustí mimo jiné ten, kdo s úmyslem závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo „vydá lidi v obecné nebezpečí smrti nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu“ – například způsobením požáru, výbuchu nebo jiným podobně nebezpečným jednáním.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:23 17. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  16
 • Super
  12
 • Trapas
  12
 • Tvl
  11
 • Cože
  10
 • Sladký
  9
Komentáře