Zombie droga na Ostravsku už má druhou oběť. Další lidé se přiotrávili

Po požití drogy mají lidé halucinace a můžou upadnout i do kómatu. | foto: Profimedia.cz

Zombie droga alias syntetická marihuana si za poslední týden vyžádala už dva lidské životy a další dvacítka uživatelů se po ní přiotrávila. Látka se vyskytuje buď jako prášek, nebo kuřivo a v oběhu může podle policie být až šest tisíc dávek.

Droga, která patří mezi syntetické kanabinoidy, je známá i pod jinými názvy, nejčastěji jako spice (koření). Jedná se o silně návykovou látku a zároveň hodně levnou. Její požití zvlášť v kombinaci s alkoholem může mít fatální následky.

Laicky lze popsat tuto psychotropní látku jako sušenou rostlinou hmotu podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření, jako je například majoránka, šalvěj apod.,“ uvedla policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Droga nyní koluje v Ostravě a okolí, kde už zabila dva lidi, jeden z nich si ji dal opakovaně. Po prvním požití ho lékaři ještě dokázali oživit, ale když si dal po propuštění druhou dávku, a to navíc v kombinaci s alkoholem, nebylo mu už pomoci.

Policie nemá přesná čísla, kolik dávek je momentálně v oběhu. Potvrzených jich mají zhruba tisíc, ale nevylučují ani šestinásobek. Drogu našla v kontejneru bezdomovkyně, která ji dala svým známým, a odtud se začala šířit i mezi studenty.

Účinek látky se projevuje pomalou a trhavou chůzí, bledou tváří, křečemi a halucinacemi. Občas nejsou lidé schopní ani chodit, pouze se kroutí a něco si mumlají.

Případem se nyní zabývá kriminální policie a zjišťuje, kdo stojí za nelegální výrobou této drogy. Pachateli hrozí až 18 let ve vězení. Sedmi lidem obviněným z distribuce drogy hrozí trest až pět let odnětí svobody. Zombie droga se objevila už před lety v Rusku, loni v Británii a letos ve Spojených státech.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:36 16. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  19
 • Super
  16
 • Cože
  10
 • Trapas
  10
 • Sladký
  9
 • Haha
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat