„Nenajdete nás, neobtěžujte se,“ smějí se zloději z loupeže století. Vyšetřování je na mrtvém bodě

Loupež v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe je mnohými nazýván krádeží století. Policie po zlodějích pátrá od loňského listopadu, ale doposud se zdálo, že se po nich slehla zem. Němečtí vyšetřovatelé vypsali za informace, které povedou k dopadení zločinců, tučnou odměnu, ale zatím bez výsledku. Nyní se však měli lupiči sami ozvat a nechat policistům jasný vzkaz. Šperky a umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty hledá také Interpol.

Když se před několika měsíci celý svět dozvěděl, co se stalo, bylo jasné, že taková krádež tady od konce druhé světové války nebyla. Spolková země Sasko mluvila o nevyčíslitelné škodě, která nemá obdoby. Do pátrání se následně zapojil také Interpol a vyšetřovatelé nabídli za potřebnou stopu vedoucí ke zločincům odměnu půl milionu eur.

Ozvalo se přes 1200 informátorů, jejichž podněty policie postupně prověřuje, ale ve skutečnosti přiznává, že je aktuálně na mrtvém bodě.

Vše se mělo změnit poté, co izraelská společnost CGI Group zveřejnila informace o tom, že byly jejich zaměstnancům nabídnuty předměty, které měly pocházet právě z loupeže století.

Tato nabídka měla být Izraelcům zaslána prostřednictvím takzvaného temného webu pomocí speciálních šifrovacích technik, které mají zamezit tomu, aby byl jejich odesílatel dohledatelný.

Drážďanská klenotnice

Společnost CGI uvedla, že zloději požadovali devět milionů eur, přičemž částka měla být uhrazena v bitcoinech. „Máme drážďanský bílý diamant a řád polského bílého orla. Tyto předměty odešleme, když nám vyplatíte požadovanou částku,“ mělo stát ve zprávě.

„Vezměte prosím na vědomí, že s vámi nebudeme nijak vyjednávat. Nenajdete nás, nemusíte se obtěžovat,“ vzkázali zároveň vyšetřovatelům hledaní zločinci.

Zpráva byla podle odborníků pozitivní, protože se zdá, že zloději neplánují všechny šperky rozebrat na jednotlivé drahé kameny a ty pak postupně prodávat na černém trhu.

Řád polského bílého orla

Prokurátoři v Drážďanech však tlumí optimismus a tvrzení Izraelců příliš nevěří: „Orgány, které zločin vyšetřují, doposud nemají žádné informace o tom, že by ukradené šperky skutečně byly nabízeny k prodeji.“

Celkově mělo být v listopadu ukradeno více než devadesát cenných šperků, které dělaly z německé klenotnice jednu z nejvýznamnějších v Evropě.

Dodnes navíc nebylo uspokojivě vysvětleno, jak je možné, že klenoty nevyčíslitelné hodnoty byly tak slabě hlídány a v mnoha případech byly také zcela nepojištěné.

Zloději navíc nepotřebovali ani nijak sofistikované náčiní, u jedné z vitrín, která ukrývala předměty z 18. století, si vystačili jen s obyčejnou sekyrou.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:04 sobota 16. května 2020. Anketa je uzavřena.

  • 46
  • 43
  • 38
  • 38
  • 36
  • 34