Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Kam vyrazit na dovolenou? Zkuste Thassos, Algarve nebo Mazurská jezera a Balt

  Thassos si, na rozdíl od jiných řeckých ostrovů, zachoval tradiční ráz. Láká i portugalské Algarve, Mazurská jezera i Balt. | foto: Koláž Expres.cz

  TripAdvisor do čela žebříčku top destinací pro rok 2022 usadil Dubaj a na druhé Londýn. V průvodci Lonely Planet šli ještě dál a první dvě příčky obsadili méně objevenými místy. První se umístilo novozélandské město Auckland, druhá skončila metropole Tchaj-pej. Až na Londýn jsou všechny jmenované cíle docela z ruky. Vybrali jsme proto pár míst v rámci Evropy, která jsou neméně kouzelná a můžete tam vyrazit i na prodloužený víkend, to nejraději co nejdříve. Podle některých prognostiků bude dovolená v tomto roce nejspíše vaší poslední, protože do té v příštím roce se už naplno promítne inflace, válka a s tím rostoucí ceny.

  Thassos

  Říká se mu „smaragd“ v Egejském moři. Vzhledem k tomu, že tam létají charterové linky a cesta trvá dvě hodiny, není nic jednoduššího než se na vlastní oči přesvědčit, jestli tomu tak opravdu je.

  Poklidný řecký ostrov si stále uchovává tradiční řeckou atmosféru, kterou řada známých řeckých ostrovů postupně ztratila nebo ztrácí. Vychutnáte si zde tradiční speciality v příjemných tavernách bez zástupů cizinců, můžete se směle vydat objevovat místní flóru a faunu nebo se procházet  archeologickými nalezišti a památkami bez úmorných front. Nebo se jen slunit na krásných plážích, kam nemusíte ráno spěchat s ručníkem, abyste si „zabrali“ lehátko.

  Řecký Thassos pomalu objevují i tuzemští turisté.

  Algarve

  I když Portugalsko nepatří mezi tradiční bašty českých turistů, má rozhodně co nabídnout. Oblast je pověstná krásnými divokými plážemi, které lemují dechberoucí skalní scenérie. 

  Oceán je sice o poznání svěžejší než třeba Jadran uprostřed sezony, na druhou stranu tu vodní hladina nevypadá jako rybník v jižních Čechách. Navíc nejen plážemi živ je tu člověk. Na své si zde přijdou i milovníci poznávacích dovolených, hráči golfu i ti, kdo dávají přednost přírodním krásám. Samozřejmostí je výborné jídlo a pití.

  Portugalské Algarve má svoje kouzlo.

  Balt

  Dříve vysmívané moře, kam se jezdilo spíše za trest a hlavně proto, že to bylo jedno z mála míst, kam našinci před rokem 1989 bez větších komplikací mohli. Pak už zbývalo jen Bulharsko či Rumunsko, pro vyvolené pak letoviska v bývalé Jugoslávii. Láska k Jadranu Čechům zůstala a postupně se znovu vrací i k Baltu, zejména na polskou stranu.

  Ta je jazykově i finančně bližší než ta německá a rok od roku také populárnější. Středomořská horka a moře jako kafe tu i přes globální oteplování jsou spíše výjimkou, to ale místu na atraktivitě neubírá. 

  Dříve vysmívaný Balt se zase dostává do popředí turistického zájmu. Do Polska míří i řada cestovatelů z Česka.

  V Trojměstí, což je milionová aglomerace na pobřeží Baltského moře, již tvoří souvislý pás měst Gdaňsk, Sopoty a Gdyně, můžete začít s objevováním místních krás a pamětihodností, protože na pláž odtud není nikdy daleko. 

  Až vás ruch lázní a měst přestane bavit, vyrazte do některého z národních parků nebo rezervací. A určitě dejte šanci místním specialitám, které velmi mile překvapí, podobně jako jejich ceny.

  Dříve vysmívaný Balt se zase dostává do popředí turistického zájmu.

  Mazurská jezera

  Není tak úplně spravedlivé, že naši severní sousedé nejenže mají přístup k moři, než se k němu z Česka dostanete, budete míjet další místo na vodu velmi bohaté. 

  Mazurská jezerní oblast láká na krásnou přírodu, sledování ptactva, je rájem jachtařů, kajakářů a kanoistů, na své si přijdou i rybáři. Samozřejmě nechybí ani kulturní vyžití, ve své živlu tu na vybraných místech budou také cyklisté.

  Cestou k Baltu můžete navštívit i Mazurská jezera.

  Většinu jezer lemují písčité pláže, penziony s restauracemi, tábořiště a přístavy. Přístup do vody je navíc pozvolný a dno písčité, takže můžete vstoupit jen tak naboso a užít si skvělé koupání. 

  Hlavní turistická sezona trvá od konce května do srpna. Toužíte-li po klidné dovolené, vydejte se sem až v září. Počasí je stále příjemné, turistů ale o dost méně a i ceny jsou příznivější.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

  Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

  Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

  Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

  Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

  Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz