jít naiDNES.cz

Setkání dvojníků a armáda bodyguardů: Trump a Kim se potkají tváří v tvář

Donald Trump se v Singapuru bude jednat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Ještě předtím se ale na místě sešli jejich dvojníci! | foto: koláž Expresu

Napětí, pozornost celého světa a maximálně přísné bezpečnostní kontroly. To vše předchází zlomovému summitu USA a KLDR, při němž si zítra poprvé v historii potřese rukou americký prezident a severokorejský diktátor. Co všechno byste měli o jednání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem vědět?

Jeden nazval Spojené státy „americkými bastardy“, druhý zase vůdce KLDR „malým tlustým rakeťákem“. A výčet ostrých slov, která si Donald Trump s Kim Čong-unem v minulosti vyměnili, tím rozhodně nekončí. Teď je ale všechno jinak. Oba dva ruku v ruce začnou psát novou historii.

Ještě nikdy se totiž nestalo, aby se americký prezident setkal s vůdcem KLDR. Po měsících jednání, rušení schůzky a jejím následném znovupotvrzení se ale Trump s Kimem sejdou v Singapuru.

Jednat budou o denuklearizaci Severní Koreje, která se tuze ráda chlubí svým jaderným arzenálem.

Trump je prý připraven Kimovi nabídnout pevnou záruku, že na jeho režim Spojené státy nezaútočí, výměnou za demontáž všech atomových zbraní a ukončení testů balistických raket.

Severokorejský diktátor navíc kromě bezpečnostních záruk očekává nabídku ekonomické pomoci či snížení počtu amerických vojáků v Jižní Koreji, s níž jsou Spojené státy spojeny.

Oběd a jednání za 326 milionů

Donald Trump a Kim Čong-un si v úterý v 9:00 místního a v 3:00 středoevropského času poprvé potřesou rukou a dojde ke slavnostnímu pozdravu obou delegací. Setkání i celý program proběhne v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa, který funguje jako luxusní letovisko.

Donald Trump během svého příjezdu.

Donald Trump během svého příjezdu.

Hned poté bude následovat až dvouhodinové jednání za zavřenými dveřmi, kam oba státníky doprovodí pouze jejich tlumočníci. Trump s Kimem se budou chtít zřejmě v první řadě důkladně seznámit.

Delegace Severní Koreje dorazila do Singapuru o víkendu.

Delegace Severní Koreje dorazila do Singapuru o víkendu.

Následovat pak bude krátký pracovní oběd a teprve po něm dojde k očekávanému summitu mezi oběma vůdci a jejich týmy. Jak prozradil singapurský premiér Lee Hsien Loong, celé setkání zemi vyjde na 326 milionů korun.

Tajnůstkář Kim a oslavenec Trump

Přípravy na summit jsou v plném proudu již několik dní, v Singapuru se dbá především na bezpečnostní stránku.

Summit provázejí přísná bezpečnostní opatření.

Summit provázejí přísná bezpečnostní opatření.

Oba dva muži jsou již na místě, Kim Čong-un o víkendu dorazil se svojí početnou ochrankou a v doprovodu dalších členů delegace. V neděli se setkal s premiérem Singapuru, jeho další program před summitem je ovšem zahalen otazníky, od nedělní schůzky se veřejnosti neukázal.

Kim při setkání se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem.

Kim při setkání se singapurským premiérem Leem Hsienem Loongem.

Za zmínku stojí také fakt, že o summitu až dosud mlčela severokorejská média, která podléhají těžké cenzuře. Až v neděli se objevil jen stručný článek, že se schůzka obou mužů uskuteční.

Donalda Trumpa přijal premiér Loong v pondělí a po dlouhé cestě ze summitu G7 mu nachystal jedno příjemné překvapení – během slavnostního oběda dostal prezident Spojených států dort ke 72. narozeninám, které oslaví ve čtvrtek.

Trump hýří optimismem a z nadcházejících jednání s Kimem má dobrý pocit.

Trump dostal od singapurského premiéra dort k narozeninám.

Trump dostal od singapurského premiéra dort k narozeninám.

Že se schyluje k velkému aktu, je jasně znát i v ulicích Singapuru, kde se summit koná. Například místní bary do svých menu zařadily speciální drinky s tematikou summitu a jeden z obchodních řetězců nabízí dokonce i vody s etiketou znázorňující Trumpa s Kimem.

Proběhne takto láskyplně i setkání pravých vůdců?

Proběhne takto láskyplně i setkání pravých vůdců?

O velkých rozruch se postarali také dva známí dvojníci obou vůdců, kteří se společně sešli a zapózovali novinářům. Dvojník Kim-Čong-una způsobil poprask už na letošní olympiádě v Pchjongčchangu, kde znervózňoval výpravu severokorejských roztleskávaček. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:13 9. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  9
 • Sladký
  6
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Trapas
  5
 • Tvl
  5
Komentáře