jít naiDNES.cz

Místo společného oběda úprk! Setkání Kim Čong-una s Trumpem skončilo krachem

Vietnamské hlavní město Hanoj žilo v posledních dnech setkáním dvou mocných vladařů: Kim Čong-una a Donalda Trumpa. Dlouho očekávaná akce ale skončila krachem. Nedošlo ani ke společnému obědu. Neomezený vládce KLDR totiž odjel. Na summitu amerického prezidenta a severokorejského diktátora tak nebylo dosaženo žádné dohody. Oznámil to ve čtvrtek Bílý dům s tím, že jednání ale budou pokračovat.

Americký prezident Donald Trump dnes jednal s Kim Čong-unem zhruba půl hodiny o samotě. Poté pokračovaly rozhovory za účasti poradců. Následně se oba dva tábory měly setkat u společného oběda. Ten se ale nakonec nekonal. Kim totiž odjel a brzy ho následoval i Trump.

Zpočátku to ale vypadalo, že oba mocní muži našli společnou řeč a dohodnou se na průběhu denuklearizace. Druhý blok vyjednávání se ale natolik protáhl, že byl nakonec zrušen pracovní oběd i podpisová ceremonie. 

„V tuto chvíli nebylo dosaženo žádné dohody, týmy obou zemí se však těší na setkání v budoucnu,“ uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

„Rozhovory samozřejmě nekončí. Máme dobré vztahy. Kim se včera zavázal, že bez ohledu na výsledky summitu testovací odpaly nebudou pokračovat,“ řekl americký prezident Donald Trump.

„Někdy musíte odejít z jednání. A to byla ta chvíle,“ vysvětlil první muž USA.

Méně optimisticky však působil americký ministr zahraničí  Mike Pompeo, který se také jednání účastnil. 

„Za 36 hodin jsme dosáhli určitého pokroku. Až do konce jsme bohužel nedošli, nedospěli jsme k dohodě. Požádali jsme Kima, aby udělal víc, což nebyl ochotný. Každý doufal, že se to bude vyvíjet lépe,“ řekl Pompeo.

Prezident USA Donald Trump poté poskytl podrobnosti a uvedl, že šlo o vazbu mezi zrušením sankcí na KLDR a jaderným odzbrojením. Kim žádá úplné zrušení všech sankcí na KLDR, ale zároveň si chce ponechat část jaderného arzenálu.

„Chtěli, aby sankce byly zcela zrušeny, což udělat nemůžeme. Byli ochotni denuklearizovat částečně, ale ne tak, abychom odstranili sankce úplně. Zatím jsme se jich nevzdali,“ řekl Trump.

To, kdy dojde k dalšímu setkání se severokorejským diktátorem, Trump zatím nesdělil.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:07 pátek 28. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  12
 • Trapas
  11
 • Sladký
  9
 • Super
  8
 • Cože
  6
 • Tvl
  6
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře