jít naiDNES.cz

Exprezident Bush s manželkou nedorazí na Trumpovu inauguraci. Oba skončili v nemocnici

Americký exprezident George Bush starší spolu s manželkou Barbarou nedorazí na inauguraci Donalda Trumpa. Oba totiž skončili v nemocnici s vážnými dýchacími obtížemi. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

V pátek 20. ledna proběhne slavnostní inaugurace Donalda Trumpa. Ceremoniálu, kterým je zvolený prezident uveden do úřadu se tradičně účastní i předchozí žijící hlavy státu spolu se svými partnery. Již nyní je jasné, že prezident George Bush starší s manželkou Barbarou nedorazí. Oba totiž skončili s dýchacími potížemi v nemocnici.

Amerika s napětím očekává tento pátek, kdy po složení slavnostní přísahy bude do úřadu prezidenta Spojených států uveden Donald Trump. Mnozí pozvaní hosté se rozhodli ceremoniál bojkotovat. Jiným účast nedovolí zdravotní problémy. Mezi ty patří exprezident George Bush starší se svou manželkou Barbarou.

Inaugurace nového prezidenta je tradičně jedinečnou příležitostí, na které se sejdou všechny žijící bývalé hlavy státu, aby tak symbolicky předaly křeslo nejmocnějšího muže planety novému prezidentovi. Letos ale bude z vážných zdravotních důvodů chybět jeden z prezidentských párů.

Složení prezidentského slibu Donalda Trumpa bude před washingtonským Kapitolem přihlížet nejen poslední prezident Barack Obama s chotí Michelle a Bill Clinton s manželkou Hillary, která byla Trumpovou protikandidátkou ve volbě nebo Jimmy Carter s bývalou první dámou Rosalynn ale i George W. Bush se svou ženou Laurou. Kdo však bude chybět bude Bushův otec George Bush st. a Bushova matka Barbara.

Dvaadevadesátiletý Bush starší byl prezidentem v letech 1989-1993. V posledních letech se už na veřejnosti neobjevuje a je upoután na invalidní vozík. Před několika dny byl s dýchacími obtížemi a podezřením na zápal plic převezen na jednotku intenzivní péče do nemocnice v texaském Houstonu. Po třech dnech ho se stejnou diagnózou následovala i jeho o rok mladší manželka Barbara.

Trumpův ceremoniál tak bude poznamenán neúčastí jednoho z významných prezidentů, který stejně jako Trump hájil barvy republikánské strany. Jeho synovi Georgi W. Bushovi, který úřad zastával mezi lety 2001-2009, na náladě nepřidá, že jeho rodiče v nemocnici bojují o život, protože v jejich věku může být i nepatrný zdravotní problém fatální.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:33 19. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  8
 • Trapas
  7
 • Sladký
  7
 • Tvl
  7
 • Super
  6
 • Haha
  6
Komentáře