jít naiDNES.cz

Glosa: „Snílek“ Feri formuje EU. Proč ho v Česku neberou vážně?

Dominik Feri se snaží, seč může. | foto: Profimedia.cz

Nejmladšího českého poslance Dominika Feriho z TOP 09 zařadil server Politico do svého žebříčku 28 osobností, které prý mohou v nadcházejících letech změnit tvář své země nebo celé Evropské unie. Stalo se tak v okamžiku, kdy se Feriho TOP 09 potácí v preferencích mezi 3 až 5 % a naopak její velký terč kritiky prezident Miloš Zeman má důvěru poloviny obyvatel České republiky.

Instagram není totéž co volby. To v případě Feriho platí dvojnásob. Nikdo sice nezpochybňuje Feriho obratnou komunikaci na sociálních sítích, díky níž si vytváří skupinu příznivců. Jenomže 1 % celé české populace na Instagramu není totéž co hlasování ve volbách. V nich TOP 09 hoří, což ukázaly nedávné komunálky, a na žádný trhák to podle průzkumů nevypadá ani v budoucnu.

Server Politico Feriho zařazení okomentoval tak, že zvolené osobnosti jsou v žebříčku nikoli díky funkci či úřadu, ale zásluhou způsobu, jakým formují své země a Evropskou unii. Nejeden český volič si řekne, že Dominik Feri (22) umí slušně formovat svůj Instagram, ale že by nějak zásadně formoval ČR a EU?

Kromě ostré a už poněkud monotónní kritiky českého prezidenta a premiéra totiž u Feriho příliš konkrétních a uchopitelných návrhů nenalezneme. Zápal, laciné agitky a dojemný odkaz na dědictví římského práva dnes většinu voličů nadchnou jen těžko.

„Snílek“, který je zajímavý hlavně vzhledem

V souvislosti s žebříčkem si Feri postěžoval, že ho v Česku mnoho lidí nebere vážně, přičemž neopomenul zdůraznit, že to může být kvůli jeho původu a vzhledu. Zde ale Feri střílí dost vedle. Sarkasmus, kritika a skepse v české společnosti nejsou z drtivé části motivovaná rasově, ale jinou interpretací reality.

Většina voličů zkrátka odmítá nosit růžové brýle, které jsou vlastní Ferimu a jeho podporovatelům.

Česká společnost je názorově rozdělená a svým dílem k tomu přispívá i Feri a jeho TOP 09. Například permanentní organizací nejrůznějších milionových chvilek na náměstích nebo dehonestační rétorikou vůči Babišovým a Zemanovým voličům. O skutečném politickém vlivu ale rozhodují občané ve svobodných volbách.

Jestli k dalšímu průlezu TOP 09 do Sněmovny i napříště pomůže Feri se svým Instagramem a zařazením mezi „snílky“, ukáže čas. Uvadající TOP 09 však událost přece jen něco přinesla: Po delší době se o partaji a poslanci Ferim mluví o něco víc než obvykle.

Větší hodnotu než jako zábavná kuriozita ale daná zpráva nemá.

Dominik Feri jako městský liberál proslul piány v ulicích.

Dominik Feri jako městský liberál proslul piany v ulicích.

Pak je tu ještě jedna věc.

Nikdo vlastně neví, jaké má Feri politické názory. Hvězda sociálních sítí, která je velmi populární především u mladých lidí, se úzkostlivě drží stranické linie a příliš často papouškuje stranického otčíma Miroslava Kalouska či adoruje knížete Schwarzenberga. Od mladého politika jeho generace očekává mnohem kontroverznější a tvrdší styl a odvážnější kritiku třeba i do vlastních řad.

Jenže jak se zdá, Feri chce klid a nohy v teple. Raději se věnuje sepisování vágních interpelací nebo s oblibou provádí studenty chodbami parlamentu, což pak mohutně sdílí na svých sociálních účtech.

Tam je doma, v politice je tak trochu z leknutí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:32 10. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  76
 • Super
  33
 • Sladký
  17
 • Tvl
  16
 • Haha
  14
 • Cože
  10
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat