Děti, těšte se na pšouknutí! ČT připravila cyklus romských pohádek

Hvězdami romských pohádek jsou Jan Cina a Anna Duchaňová. | foto: koláž Expres.cz

Pravidelný desetidílný cyklus romských pohádek nabízí od pondělí 18. června vysílání České televize :D, a to hned dvakrát denně. Originální příběhy a divadlo mají být vtipné, a dokonce i trochu drsné. V hlavní roli se představí romský herec Jan Cina, kterého mohou diváci znát například z Ordinace v růžové zahradě.

Děti se tak mohou v České televizi těšit na veselé příběhy neohrabaného houslisty, který svým hraním vyděsil i čerty v pekle, na statečnou Andrejku, jejíž tři hádanky neuhodne ani vychytralý drak, na hloupého Pipina, který věřil, že může umřít na pšouknutí, nebo na chlapce Janíčka, který se díky záchraně zlatého ptáka ocitnul ve světě plném kouzel.

Romské pohádky na Déčku čtou a hrají Jan Cina a Anna Duchaňová. „Honzu jsme zvolili pro jeho mimořádný komediální talent a také proto, že se veřejně hlásí ke svému romskému původu,“ vysvětluje výběr herců dramaturgyně Lenka Marešová. „Anička je loutkoherečka a výtvarnice, autorka originálních loutek, které se objevují na scéně,“ dodává režisérka Zuzana Dubová.

Hlavní protagonisté tvoří cestovatelský pár, který jezdí světem křížem krážem ve svém pestře pomalovaném karavanu, a každé místo, kde se zastaví, promění v kouzelný koutek, do kterého je každé dítě zvané na netradiční loutkové představení.

Pohádky čtou a hrají Jan Cina a Anna Duchaňová.

Pohádky čtou a hrají Jan Cina a Anna Duchaňová.

Honza předčítá z velké knihy plné neuvěřitelných příběhů, které sesbíral během jejich cest, a Anička ho doprovází hrou s vlastnoručně vyrobenými loutkami z papíru, hračkami i běžnými předměty denní potřeby.

„Každá pohádka je vlastně samostatné specifické představení, na které jsme se poctivě připravovali, přesto ty nejlepší nápady a nejperlivější vtípky přicházejí až ve studiu,“ řekla během natáčení Anna Duchaňová. „Pohádky jsou plné zvratů, což nás velmi baví a neustále překvapuje,“ doplňuje Jan Cina.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:51 16. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  176
 • Tvl
  44
 • Super
  34
 • Haha
  21
 • Sladký
  11
 • Cože
  10
Komentáře