Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  S knihami a odhodláním zostudit stát: David Rath nastoupil do vězení v Teplicích

  Černý den v životě Davida Ratha nastal. Právě dnes bývalý středočeský hejtman nastoupil svůj sedmiletý trest za korupci. Ten se navíc může ještě protáhnout, Rath totiž podle svých slov nedokázal zaplatit peněžitý trest ve výši deseti milionů korun. Nedostavil se ale do věznice v pražské Ruzyni, kde na něj celý den čekali novináři, nýbrž do Teplic. Rath využil svého práva vybrat si jednu z dvanácti vstupních věznic.

  Podle mluvčí Vězeňské služby ČR Petry Kučerové mohou odsouzení nastoupit do kterékoli z dvanácti nástupních věznic v Česku. „Důležité je dodržet dobu nástupu,“ vysvětlila. Z nástupní věznice se pak David Rath možná přesune jinam.

  Za mřížemi neskončil poprvé, depresivní postupné loučení se svobodou si ale David Rath prožil premiérově. Zatímco v roce 2012 ho policie zatkla nečekaně a rovnou ho za přijetí úplatku ve výši sedmi milionů korun poslala do vazby, tentokrát měl čas uspořádat si soukromé záležitosti.

  Přesto si na pětidenní lhůtu od doručení výzvy k nástupu trestu stěžoval. Podle něj je tak krátký čas i skutečnost, že mu výzvu donesli osobně policisté, jasným důkazem toho, že je soudce podjatý.

  „Mně jedinému přivezli nástup do výkonu tři policisté, ostatním obžalovaným to poslali poštou. Je to jasný důkaz, že soudce Pacovský je podjatý. Nikdo z ostatních výzvu ještě nedostal,“ prohlásil dnes Rath před novináři.

  David Rath nastupuje za mříže. Jak trávil svůj poslední den?

  David Rath nastupuje do výkonu trestu.

  Jak jeho poslední den na svobodě probíhal? Na jednu stranu exministr zdravotnictví působil, nebo se spíše snažil působit uvolněně. S reportéry, kteří ho v Hostivici během dne navštívili, dokonce vtipkoval. 

  Také ale bylo znát, že mu události poslední doby přidělaly pár vrásek i šedin.

  „Vyřizoval jsem dnes různé papíry a byl jsem u zubaře. Pacienty jsem už neměl, musel jsem je odvolat. Po 18. hodině budu pevně v rukou našeho státu. Beru si hygienické potřeby a knihy, mám Schindlerův seznam, Doktora Živago nebo Osudy dobrého vojáka Švejka,“ prozradil Rath novinářům už dopoledne.

  Vyřizováním papírů měl na mysli především administrativu spojenou s předáním jeho hostivické ordinace na dobu pobytu za mřížemi. Vést by ji měli dva lékaři na částečný úvazek. 

  Rath pak nevyloučil, že jako lékař bude pracovat i ve vězení.

  David Rath míří za mříže, vězeňské prostředí už zná. Během ročního pobytu ve...

  Rath už si vězení vyzkoušel. Během rok a půl dlouhého pobytu ve vazbě poctivě piloval kondici.

  Rath si bude odpykávat trest odnětí svobody ve výši sedmi let, od těch se mu odečte rok a půl, který od května 2012 strávil ve vazbě. Také ale může vyfasovat nějakou dobu navíc, a to buďto v rámci jednání o druhé větvi jeho korupční kauzy, nebo v případě nezaplacení peněžitého trestu ve výši deseti milionů korun. Ty soudu dosud neposlal, bude je tak muset shánět z basy.

  „Avizoval jsem od začátku, že žádných deset milionů nemám, a sehnat je takhle za pět dní nejde,“ prohlásil Rath.

  David Rath nastupuje za mříže. Jak trávil svůj poslední den?

  Rathovi přibylo pár šedin a vrásek.

  Bývalý středočeský hejtman pak naznačil, že pro něj případ jeho nástupem do výkonu trestu rozhodně nekončí. A že je připraven dále bojovat a státu to pořádně natřít.

  „Můj proces je politický, všichni do toho zasahovali v čele s paní Bradáčovou. Chtěli mi zavřít ústa. Až to dostanu k mezinárodnímu soudu, bude mít Česká republika ostudu,“ prohlásil odhodlaně Rath.

  Fotogalerie

  Premium

  Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

  Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  Premium

  Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

  Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz