Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Konstruktér Danuše Nerudové: Jiří Hlavenka byl u Zelených, ale zbohatl i na uhlíkové stopě

  Danuši Nerudovou finančně podpořila řada miliardářů včetně Jiřího Hlavenky. Ten je aktivním politikem za Pirátskou stranu. | foto: Profimedia, koláž Expresu

  Zatím největší kometou prezidentských voleb se zdá být Danuše Nerudová, podle průzkumů už je v těsném závěsu za favority Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Co dosud nepříliš známou bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně vystřelilo vzhůru? Nepochybně skvělé PR. Na to jí přispěla celá řada miliardářů, kromě dalších i pirátský zastupitel Jiří Hlavenka.

  Úspěšní podnikatelé jako by se předháněli v tom, kdo podpoří kandidaturu Danuše Nerudové větším darem. Jako první trhl rekord prezidentské kampaně hračkář Pavel Čmelík, který v Praze vybudoval franšízu tradičního britského řetězce Hamleys.

  „Celou firmu mi vedou ženy, takže jsme chtěli podpořit ženskou kandidátku. Ve světě je to trendem,“ sdělil před časem pro Aktuálně.cz, jaké k tomu měl důvody.

  Dva miliony pro Nerudovou s přibývajícími týdny a měsíci přestaly být výjimečnou částkou. Nedávno jí je poslal třeba i podnikatel v gastronomii Pavel Faiereisl, který v covidových dobách bojoval s vládou Andreje Babiše kvůli zavírání restaurací.

  Nelíbilo se mu například, že osobně oslovil ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka a ten mu odpověděl, že si má na platy zaměstnanců půjčit peníze.

  Veronika Žilková pěje ódy na Danuši Nerudovou.

  Aktuální rekord padl teprve před pár dny. To když Danuši Nerudovou hned pěti miliony korun podpořil spoluzakladatel sítě drogerií Teta a jeden z nejbohatších Čechů Martin Moravec.

  „Večer jsem dostal syna. Zaslouží si vlast s budoucností, kde prezident bude demokrat. Po dvaceti letech zmaru je tu naděje, co slušnost spojuje,“ vzkázal na transparentním účtu.

  Boháč od Pirátů

  Jedním z vůbec prvních miliardářů, který Nerudové slíbil velkou podporu ve volební kampani, byl Jiří Hlavenka. Stalo se tak už koncem loňského roku, dvojice se spolu rovnou domluvila i na částce, tu ale ještě prozradit nechtěli.

  Hlavenkovo jméno je zajímavé nejen byznysově, ale i politicky. Je zastupitelem Jihomoravského kraje za Pirátskou stranu, již také v průběhu uplynulých let podpořil finančně, celkem na její účet poslal 971 tisíc korun.

  Přestože jde o zastupitele a štědrého sponzora, na webových stránkách Pirátů má Hlavenka jen nenápadný medailonek bez vlastní fotografie.

  Jiří Hlavenka

  K liberálním stranám má Jiří Hlavenka blízko. V jihomoravském zastupitelstvu je už podruhé, v předchozím volebním období figuroval na kandidátce Strany zelených. Tu taktéž finančně podporoval, celkem jí podle Hlídače státu poslal 115 tisíc korun. Dalších 20 tisíc poslal hnutí STAN.

  Pikantní je, že ačkoliv „kopal“ za Zelené, vydělal podnikatel v oblasti médií a IT mimo jiné i na leteckém průmyslu. Investoval do úspěšného portálu na prodej letenek Kiwi.com, takže pomáhal rozmetávat uhlík po celé Evropě díky letenkám za babku, v diskuzích na sociálních sítích hlásá ekologii a „go green“.

  „Myslím, že bychom si zasloužili, aby byl na Hradě konečně dobrý člověk po té skoro dvacetileté hrůze. Také by bylo fajn, aby tam byla žena. A Danuše Nerudová by byla opravdu dobrá prezidentka ve všech ohledech,“ nechal se v minulosti pro server E15 slyšet Hlavenka.

  Prezidentské volby jsou naplánovány na 13. a 14. ledna 2023 a jejich případné druhé kolo na 27. a 28. ledna.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:30 pátek 10. března 2023. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   89
  • Super
   12
  • Haha
   9
  • Cože
   9
  • Tvl
   7
  • Sladký
   4
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...