Ať si uprchlíci i Afrika pomáhají sami, říká cestovatel Dan Přibáň

Dan Přibáň má na migraci rázné názory. | foto: koláž Expres.cz

Cestovatel Dan Přibáň, který projel v trabantech téměř celý svět, se vrátil z poslední cesty a poskytl rozhovor redaktorovi Čestmíru Strakatému pro Reflex.cz o současném dění. Dokumentarista rád informuje na sociálních sítích nejen o svých cestách, ale také často komentuje současnou situaci u nás i v Evropě. Teď si vzal na paškál migranty.

Cestovatel vážně uvažoval o vstupu do politiky, ale přišel na to, že je to spousta práce pro lidi, kteří si toho neváží. Své názory na politické dění i současnou migrační vlnu proto zveřejňuje hlavně na sociálních sítích.

Uprchlíkům plujícím do Evropy by nepomáhal, protože když vědí, že je někdo z vody vyloví, budou do moře skákat sami. Podle Přibáně selhává hlavně evropské PR, nejsme schopni migrantům říct, že se můžou utopit a že je cesta nebezpečná.

Po všem, co na cestách prožil a poznal, se označuje za realistického rasistu. Říká, že všude jsou sice dobří lidé, ale pomáhat by si měli hlavně sami, a že předsudky jsou určitě na místě. 

Do Čech podle něj běženci nechtějí, protože jsme chudí. Nejde jen o dávky, uprchlíci si chtějí i vydělat víc peněz, než je u nás možné.

Afrika by měla hlavně přijít na to, že si musí pomoct sama. Jiné řešení podle něj není. Bílí si prý vybudovali pocit, že Africe něco dluží, ale to je mýlka.

Také tvrdí, že neziskovky zachraňující migranty, jsou koordinovány vládami a rozhodně si neplují po moři sem a tam, jak se jim zachce. Velkým problémem je to, že uprchlíky vyzvednuté na moři vlastně není kam vracet. Egypt a Tunis pomoci odmítají a Libye má vlastní pobřežní stráž, která si záchranné operace řídí sama.

Souhlasíte s jeho názory? Přibáň, který momentálně „docestoval,“ do té politiky nakonec možná opravdu vstoupí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 5. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  414
 • Trapas
  15
 • Tvl
  11
 • Cože
  10
 • Haha
  7
 • Sladký
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat