Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  KOMENTÁŘ: Dalajláma v Česku? Kde je ale největší Tibeťan Kalousek?

  Dalajláma se asi nestačí divit. Ještě před půl rokem byl Miroslav Kalousek největším bojovníkem za svobodu Tibetu, dnes je ale všechno jinak. | foto: koláž Expres.cz

  Tibetský duchovní vůdce Dalajláma po několika letech opět zavítal do Česka. I přes nepříliš vřelý postoj prezidenta Miloše Zemana k jeho návštěvě se Dalajlámovi dostalo tradičně vřelého přijetí od řad jeho podporovatelů. Kdo však chyběl byl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten se ještě v březnu s tibetskou vlajkou v ruce na barikádách bil do prsou. Že by nadšení pro Tibet u Kalouska vyprchalo?

  Návštěva Dalajlámy je pro Česko vždy velkou událostí. Se zvaním tibetského duchovního vůdce začal po sametové revoluci Václav Havel, který se s Dalajlámou přátelil a i dnes je Dalajlámova návštěva považována za jakýsi symbol doby Václava Havla a budování demokracie.

  Pochopitelně to jsou to hlavně příznivci Václava Havla, kteří mají z Dalajlámova příjezdu vždy největší radost. V atmosféře, kdy současný prezident Miloš Zeman otevřeně spolupracuje s Čínou a sám se nechal slyšet, že by Dalajlámu nepřijal, protože dává přednost investorům, je podpora Dalajlámy určitou částí společnosti brána i jakýsi projev vzdoru proti současnému politickému uspořádání.

  Je to možná zjednodušení, ale množina podporovatelů a fanoušků Dalajlámy a množina odpůrců Miloše Zemana mají téměř stoprocentní průnik. Logicky tak v Praze představitele Čínou okupovaného Tibetu přišli přivítat ti samí lidé, co v březnu hlasitě protestovali proti návštěvě Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a Zemanovu okatě servilnímu přístupu k němu. Jeden z nejhlasitějších březnových protestujících ale na setkání s Dalajlámou chyběl.

  Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na sebe během Si Ťin-pchingovi návštěvy upozornil tím, když v první řadě demonstrantů na barikádách mával tibetskou vlajkou a hádal se s policisty a následně i vyvěšoval tibetské vlajky prakticky všude, kde se dalo. Horlivost boje za svobodu Tibetu ale u Kalouska nejspíše vzala za své ve chvíli, kdy se v březnu letadlo čínské delegace odlepilo od ranveje ruzyňského letiště.

  Při příletu Dalajlámu ihned po přistání přivítali Kalouskovi straničtí kolegové Karel Schwarzenberg a Tomáš Hudeček. Na setkání na Hradčanském náměstí pak Dalajlámu vítal tradiční tibetský aktivista Martin Bursík spolu se svou manželkou Kateřinou Jacques a výkvětem politiků a umělců, kteří se často zašťiťují v boji proti Zemanovi právě Havlem a nesvobodným Tibetem. Po Kalouskovi se ale slehla zem.

  Už v březnu mnoho lidí Kalouska kritizovalo za to, že právě on se v rámci vymezování se proti Zemanovi a Andreji Babišovi pasoval do role strážce Havlových hodnot a největšího bojovníka proti čínskému útlaku. Deníku Blesk Kalousek v rozhovoru na dotaz, proč se nesešel s Dalajlámou odpověděl, že k tomu neviděl důvod a v březnu jen protestoval proti přístupu Zemana k čínské státní návštěvě.

  Svým přístupem Kalousek jen podtrhl svou naprostou nevěrohodnost a nepřímo přiznal, že celý Dalajláma i s Václavem Havlem pro něj nejsou ničím jiným, než berličkami v jeho zoufalém boji proti větrným mlýnům. Přičteme li k tomu Kalouskův debakl v krajských a senátních volbách, vychází z toho Kalousek snad ještě hůře než sedláci u Chlumce. Z celé situace totiž nevyšel jako bojovník za svobodu a demokracii, ale jen jako pokrytec a prospěchář.

  Miroslav Kalousek by měl využít příležitosti a s Dalajlámou se sejít. Ani ne tak proto, aby si nějak pomohl v politickém boji a stoupl v očí liberálních protizemanovských voličů, ale spíše proto, že jako někdejší velký politik, kterému se postupně hroutí celý svět a zažívá jednu prohru za druhou a pomalu se přibližuje k okraji politického propadliště dějin, kde už na něj čeká jen nezadržitelný pád, by nejspíše od buddhistického duchovního potřeboval nějaké to rozřhřešení a třeba by mu to pomohlo najít klid a smíření sám se sebou.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:16 středa 15. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   70
  • Haha
   19
  • Trapas
   17
  • Tvl
   14
  • Sladký
   13
  • Cože
   11
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...