Překvapivá slova dalajlamy: Evropa patří Evropanům, migranti by se měli vrátit

Dalajlama má, co se migrantů týče, jasno. Měli by se vrátit a pomáhat své zemi. | foto: Koláž Expres.cz

Pro Švédsko, které pomalu přichází na to, že se s migranty ukouslo příliš velký krajíc, je to další významný mezník. Dalajlama (83) překvapil účastníky konference v Malmö svým výrokem o migrantech. Tibetský duchovní uvedl, že by se měli vrátit do zemí původu. Starý kontinent podle něj patří Evropanům.

Podle dalajlamy je ale Evropa morálně povinná pomoci uprchlíkům, jejichž život je skutečně ohrožen. „Přijměte je, pomozte jim, vzdělejte je, ale nakonec by měli obnovit své vlastní země,“ řekl podle listu TheLocal.se v Malmö tibetský duchovní vůdce, který na rozdíl od šéfa Evropské unie Jeana-Clauda Junckera používá selský rozum a nazývá věci pravými jmény, aniž by nadržoval některé z dotčených skupin.

„Myslím, že Evropa patří Evropanům,“ dodal dalajlama s tím, že uprchlíkům by Evropané měli dát jasně najevo, že by se měli vrátit do zemí, z nichž přišli, a zasadit se o jejich obnovu a rozkvět.

Tím, že houfně odejdou ze svých domovů a už se nikdy nevrátí, své vlasti nepomohou, naopak.

Zasadí se spíše o to, že se poměry v ní budou dále zhoršovat. Prostor tu tím spíš dostanou autoritářské režimy a totalitní vůdci, o hrozbě humanitárních katastrof ani nemluvě.

Samotný dalajlama musel v roce 1959 po neúspěšném tibetském povstání proti čínské okupaci ze své vlasti uprchnout. Od té doby pobývá v indickém exilu.

Švédsko v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize, přijalo nejvíce uprchlíků v poměru k vlastnímu obyvatelstvu. Problémy se sebe nenechaly dlouho čekat. Zvýšila se zločinnost i počet městských částí, kam nejezdí ani policie.

Trpělivost odchází i obyčejným lidem, kteří svou nespokojenost dali jasně najevo ve volbách. Tři dny před dalajlamovým projevem v Malmö dosáhli historického úspěchu ve volbách protiimigrační Švédští demokraté.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:42 12. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  224
 • Cože
  11
 • Tvl
  10
 • Haha
  8
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat