Napětí a konečný rozklad v ČSSD aneb typologie prohry neúspěšných lídrů

Sociální demokracie se ocitla po drtivé porážce v parlamentních volbách v chaosu. Postupný odklon dlouholetých členů a nakonec i voličů nechal ve straně osamocené torzo zbylých tváří, které nyní čelí kruté realitě. ČSSD nedokázala oslovit ani staré, natož nové voliče, zůstaly jen oči pro pláč a vzájemná nevraživost. I když dosud skrývaná. Jak se s prohrou vyrovnávají ve volbách nejvýraznější postavy strany?
1/3

Bohuslav Sobotka

Předseda vlády je v podstatě již od koaliční krize a pokusu ji řešit s prezidentem Zemanem přeneseně řečeno „na odstřel“. Po celou dobu jeho politické kariéry se mu dařilo proplouvat a číhat, kdy přijde další příležitost, a následně se jí chopit. To se mu dařilo tak, až se zbavil vnitrostranické opozice, stal se opakovaně zvoleným předsedou strany a nakonec ho sežrali jeho vlastní lidé.

Již před volbami byl Sobotka vidět hlavně při povinnostech vyplývajících z premiérské funkce než jako stranický činitel. Jeho často nepřítomný výraz střídala mimika školáka chyceného při krádeži bonbónů nebo na sílu bezvýrazné projevy siláctví jako v průběhu sněmovní schůze o lithiu

Bohuslav Sobotka po volbách 2017.

Po volbách, ač jako znovuzvolený poslanec, působí již jen jako trpěný přežitek předešlého období ČSSD, na které chce každý zapomenout. Je to vidět i v jeho chování, kdy se drží stranou, nic raději neříká a jako odcházející premiér stojí jen jako křoví k sebemrskačským projevům svých kolegů.

1/3
Ohodnoťte článek

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:42 středa 21. února 2018. Anketa je uzavřena.

  • 91
  • 14
  • 10
  • 8
  • 7
  • 7