Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz
  Premium

  Sestřička Martina o covidovém pekle: Dříve si nás lidé vážili, teď nás mají za služky

  Martina je krásná mladá sestřička. | foto: Instagram

  Celé dny tráví v respirátoru a dalších ochranných pomůckách. Musí kroužit kolem pacientů, kteří si ji pletou s hospodyní. A přesto má sílu se neustále usmívat a dřít na svojí už tak vypracované postavě. Půvabná bruneta Martina, jež pochází z Moravy, ale pracuje v jedné z pražských nemocnic, Expresu popsala, jak v covidové době vypadá práce zdravotní sestry. A rozhodně to není žádný med. „Někdy je toho tolik, že po celém dni zjistím, že jsem se skoro ani nenapila,“ vypráví Martina, která promluvila i o problémech s odcházejícím personálem a neuctivými pacienty.

  Ačkoliv jde o mladou dámu, Martina má ve zdravotnictví bohaté zkušenosti. Pracuje na chirurgickém oddělení, předtím vyzkoušela také internu, ale třeba i domov seniorů v Německu. Na chirurgii se, jak sama říká, našla. S koronavirovou pandemií jí chuť do práce ale pořádně zhořkla.

  „Přestože se opatření uvolňují a pak zase zpřísňují, u nás se nic nemění. Myslím, že ve zdravotnictví se toho respirátoru nezbavíme už nikdy. Jinak je to samozřejmě i o další práci navíc, musíme lidi testovat při příchodu, pak po týdnu znovu. Jsou zakázané návštěvy, což pacientům také výrazně neprospívá, odráží se to hodně na jejich psychickém rozpoložení. A tím, že se spousta z nich pak cítí sama, požadují ten čas po nás. My zdravotníci jim ho bohužel nemůžeme dát tolik, kolik bychom chtěli,“ vypráví Martina pro Expres.

  Nestěžuje si, na to není zvyklá. Práce zdravotníků totiž podle Martiny byla náročná vždy, jen nebyla tolik na očích jako dnes.

  „Naše práce byla vždy psychicky náročná, jenom to do jisté doby nikdo neviděl. Zdravotníci byli takové ‚myšky‘, o kterých lidé vědí, že tu jsou a že pomohou, když je třeba, ale nikdo nás neřešil, protože nebyl důvod. Myslím, že než přišel covid-19, spousta lidí si ani neuvědomovala, jakou práci vlastně děláme,“ krčí rameny. 

  Práce podle Martiny není zápřahem zdaleka jen na psychiku. 

  „Kolikrát my sestřičky samy musíme odvážet lůžka s pacientem nebo třeba manipulovat s ležícím pacientem, který má v tu chvíli dvojnásobnou váhu. Ale na ten fyzický zápřah si člověk zvykne. S tou psychickou stránkou je to horší, spousta kolegyň odchází, mění úplně práci, odchází do jiného odvětví nebo si zkracuje úvazky. Starší kolegyně odchází dříve do důchodu a ty mladší zase po praxi nechtějí kolikrát ani nastoupit, protože vidí, co to vše obnáší. A to si řekněme upřímně, že na té praxi nevidí ani polovinu,“ vypráví půvabná sestřička.

  Martina je krásná mladá sestřička.

  Ubývající personál je v českých nemocnicích velkým problémem posledních měsíců. Zdravotníci se po prvních vlnách nechtějí vracet na covidová oddělení, noví se nástupu obávají, jak popisuje i Martina. A do toho pochopitelně spousta zaměstnanců nemocnic míří do karantény.

  Přečetli jste jen část článku. Pokračujte s
  Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
  Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz