Fotogalerie |
Pětice Čechů, kteří byli uneseni a následně přes půl roku vězněni v Libanonu, je již týden zpátky v Česku. Stačili již dát několik rozhovorů do médií a o případu otevřeně mluví. Toto chování vzbuzuje mnoho pochybností.
O chování propuštěných Čechů bezprostředně po návratu do Česka a jejich naprosto bezproblémovému návratu do běžného života, který budí dojem, že se jim vlastně nic moc nestalo, pochybuje i nezávislý bezpečnostní expert, kterého Expres ve věci oslovil a který si pro citlivost případu nepřeje být jmenován.
Podle osloveného experta je podivné, že propuštění muži se chovají zcela jinak, než z Pákistánu propuštěné Hanka a Tonča. Ty byly únosem viditelně fyzicky i psychicky poznamenané, o zážitcích nemluví a straní se veřejnosti. Naproti tomu například advokát Jan Švarc a novinář Miroslav Dobeš v rozhovorech vypadají zcela v pořádku, mluví naprosto bez problémů a nešetří ani vtipy. Bezpečnostní expert říká, že typické u obětí únosů je právě to, žeo zážitku nemluví a když ano, tak působí traumatizovaně.
„Záleží na délce zajetí a úrovni trýznění. Rukojmí si častou projdou psychickým i fyzickým terorem a mučením, které často provází i sexuální násilí. A to nejen v případě žen. Pro muže je to navíc mnohem větší trauma,“ řekl Expresu bezpečnostní expert.
„Ten, kdo prožil únos a několikaměsíční zajetí, tak nemluví především ze dvou důvodů. Jednak často trpí post-traumatickými stresy. Nechce být ve svém okolí a nebo v médiích znovu vystavován nepříjemným vzpomínkám kvůli silným pocitům viny, studu nebo smutku,“ popsal běžné chování unesených osob bezpečnostní expert.
Oslovený bezpečnostní expert zároveň pochybuje nad celou libanonskou aférou. „Pak je tu pravidlo, že součástí osvobození je dohoda o mlčenlivosti. Je velice nestandardní, aby krátce po výměně oběti mluvili s novináři, popisovali svoje únosce, uváděli detaily osvobození. Otázkou je zda-li se v tomto případě jednalo o standardní únos,“ dodal pro Expres.