Horor na Hvaru: Manažer, senátor a jejich děti se otrávili na lodi, jeden z nich zemřel

15. srpna

Chorvatský ostrov Hvar patří mezi oblíbené cíle také českých turistů. | foto: Profimedia.cz

Chorvatsko jako by snad bylo letos zakleté. Komáři, štěnice, požáry, fekálie v moři nebo rozmary počasí. Neuplyne den, aby odtud nepřicházely děsivé zprávy. Osudnou se stala dovolená pro partu italských turistů. Všichni skončili v místní nemocnici, jednoho z mužů už záchranáři nedokázali oživit. Příčina zdravotních komplikací je otrava zatím neznámou látkou. Inspektoři prověřili jídlo v restauraci ve Hvaru, kde předtím skupinka večeřela, to se však ukázalo jako zdravotně nezávadné. Podezření proto padlo na oxid uhelnatý, který měl unikat z lodního motoru.

Hromadnou otravu s tragickými následky nyní vyšetřují chorvatští policisté. Skupina Italů, kteří si v Chorvatsku chtěli užít báječnou dovolenou, se otrávila na lodi, která vyplula z chorvatského Hvaru.

Manažer řetězce supermarketů Eugenio Vinci (†57) na palubě zemřel, další skončili v nemocnici, konkrétně Vinciho manželka, dvě malé děti, kamarád, bývalý italský senátor Bruno Mancuso a jeho manželka.

„Všichni, kteří jsme se otrávili, jsme na lodi spali na pravoboku. Řekl bych, že se do ventilace dostaly výpary od motorů, že šlo o poruchu. Věřím, že jídlem to nebylo, protože děti, které dopadly nejhůře, večeři nejedly. V restauraci nás bylo šest, čtyři mají symptomy, další dva jsou v pořádku,“ řekl pro Večernji list Mancuso z nemocnice ve Splitu.

„Eugenio zemřel brzy, tak ve tři ráno. Nezemřel ale na následky otravy, ztratil vědomí, spadl a praštil se do hlavy o vanu,“ prozradil Mancuso, který je původním povoláním sám lékař.

Děti a Vinciho manželku záchranáři přepravili vrtulníkem z hvarského přístavu do nemocnice ve Splitu. Při převozu byli všichni ve velmi vážném stavu, nemocnice se ke zdravotnímu stavu nezletilých dětí, kterým je 5 a 14 let, odmítla vyjádřit. Podle listu Dnevnik.hr stále bojují o život. 

Inspektoři prověřili restauraci ve Hvaru, kde výprava večeřela. Zjišťovali, jestli problém nebyl s mušlemi, které Italové jedli. Nenašli ale nic závadného, jídlo jako zdroj otravy vyloučili.

Všechno zatím směřuje k lodi, na níž se skupinka plavila. Že je skutečně o problém s jachtou Atlantia, naznačuje i fakt, že v přístavu musela ve středu znovu zasahovat záchranka.

Ošetření potřebovali dva policisté, kteří se na vyšetřování podílejí. Oběma se udělalo špatně. Po vyšetření je ale zdravotníci propustili...

Fotogalerie

Komentáře