Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Spíše se nakazíte doma než u nás,“ lákají Chorvati váhající Čechy. Sezona je překvapivě dobrá

  Na začátku dovolenkové sezony se Chorvatsko strachovalo, jak na tom bude a co si bez zahraničních turistů počne. Postupně se ukazuje, že čísla nebudou tak děsivá, jak se někteří domnívali, někde jsou vyloženě optimističtí. Chorvati zvolili při lákání turistů zajímavou taktiku. Nově nemluví jen o přírodních krásách a možnosti koupání, ale připomínají, že Češi se k nim mohou přijet ukrýt před koronavirem.

  Česká republika poslední týdny bojuje se zvýšeným přírůstkem nakažených, denně jsou to stovky případů. Toho už si všimli i v Chorvatsku. Zhoršená zdravotní situace v Česku Chorvaty nevyděsila, naopak ji využívají k vlastnímu prospěchu.

  Pokud se někdo bál, že by si z dovolené mohl přivézt koronavirus, nyní se zdá, že pravděpodobnost nákazy je větší doma než v Chorvatsku.

  Z tradiční letní destinace se domů s nemocí covid-19 vrátilo jen něco kolem 107 osob, což jsou data z minulého týdne. 

  „Podle českých epidemiologů je riziko nákazy z prázdnin zanedbatelné vzhledem k tomu, že od začátku turistické sezony bylo infikováno pouze asi 250 lidí, z nichž 107 bylo na dovolené v Chorvatsku,“ uvádí Tportal.hr, který připomíná, že v Česku se za den prokázalo i 330 pozitivních případů, a tak je Chorvatsko velmi bezpečná destinace.

  Chorvatsko těží z toho, že už před časem přijalo přísná bezpečnostní opatření a do městské hromadné dopravy či obchodů je vstup bez roušky zakázán.

  Pro Chorvaty mají tato rozhodnutí i značný ekonomický dopad. V červnu se mluvilo o tom, že se očekává obrovský propad oproti jiným sezonám, co se týče počtu turistů. Po polovině srpna úřady mluví o tom, že mají téměř 70 procent návštěvnosti ve srovnání s minulým rokem.

  „Fotografie kolon automobilů směřujících do Chorvatska jsou pro naši ekonomiku, která je závislá na cestovním ruchu, skvělou zprávou. (...) Existuje důvod k optimismu,“ píše Večernji list, který uvádí, že na začátku srpna už bylo v zemi přes 780 tisíc turistů.

  Češi milují levnou dovolenou a válení na kamenech a štěrku.

  Podle analytiků Chorvatům hraje do karet i to, že jsou tam turisté zvyklí jezdit autem, pokles letecké dopravy se jich tedy tolik nedotkl.

  Večernji list připomněl, že Chorvatsko platilo velké kampaně hlavně v Německu či Velké Británii, naopak Českou republiku mohli vynechat, jelikož dobře vědí, že příjezd „paštikářů“ mají prakticky zajištěn.

  Že je Chorvatsko pro Čechy bezpečná země, je dáno ještě jednou poměrně zajímavou věcí. Oproti turistům z jiných zemí, kteří si užívají moře i nočního života ve větších městech, případně navštěvují turistická místa mimo tradiční letoviska, Češi raději zůstávají poblíž svých apartmánů či hotelů a navštěvují jen pláže a nedaleké restaurace.

  První várka Čechů směřujících do Chorvatska vlakem dorazila na místo 1.července.

  „Rozestupy na pláži je docela snadné dodržet. Přece jen je tam volněji než jindy,“ potvrdil pro Lidovky.cz velvyslanec v Chorvatsku Vladimír Zavázal.

  Celková čísla týkající se turistického ruchu v Chorvatsku i letos dokazují, že lásku Čechů k této zemi jen tak něco nenaruší.

  Fotogalerie

  Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

  Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz