jít naiDNES.cz

Chorvatsko čelí invazi komárů: Jsou jako zmutovaní, nejde se schovat, zoufají místní

Chorvatsko jako ráj turistů a Čechů především? Takové spojení bude možná brzy minulostí. Balkánská země čelí zejména na východě doslova komáří apokalypse! Například obyvatelé Osijeku už prakticky nevycházejí z domu, jen přebíhají do auta, protože během patnácti minut člověk bez problému nasbírá stovku štípanců. Úřady se chystají nasadit chemický posyp z letadel, jenže ten sice škodí komárům, ale zároveň i lidem. Situaci dosvědčují fotografie i videa.

Chystáte-li se v létě do Chorvatska, pak si nezapomeňte přibalit pořádně vypolstrovaný skafandr. To je zřejmě jediná věc, která vás dokáže ochránit před tamní invazí komárů. Vzhledem k nezvykle deštivému jaru se jich především na východě vyrojilo tolik, že třeba v Osijeku místní vůbec nevycházejí z domu.

„Používáme repelenty a insekticidy, všude máme ochranné sítě, ale komáři se do domu stejně dostanou. Nejhorší je to pro děti. Nedovedete si to představit, jsme naprosto bezmocní. Ti komáři jsou jako zmutovaní!“ řekl serveru 24sata.hr místní muž Ivan Zgrebec, který se „pochlubil“ fotografií zad kompletně pokrytých komářími štípanci.

„Ráno když jdeme do práce, musíme z domu do auta utíkat. Z práce se pak vracím k domu, který je kompletně pokrytý komáry. Nerozumím tomu. Bodají nás i přes oblečení,“ dodal.

Chorvatsko terorizují komáři. Místní mluví o apokalypse a zmutovaném hmyzu.

Stačí pár minut venku a dopadnete takto. Oblečení vás prý nezachrání.

Právě v Osijeku kvůli zmíněným vydatným dešťům se zvýšeným výskytem komárů počítali, ostatně nedaleko se nachází národní park Kopački, kde se otravný hmyz líhne v hojném počtu každý rok. Jenže takovou apokalypsu nečekal nikdo. Přímo děsivě působí video Chorvata Roberta Čurika, který natočil komáří roj u veřejného osvětlení.

Chorvatsko terorizují komáři. Místní mluví o apokalypse a zmutovaném hmyzu.

Chorvatsko zažívá komáří invazi.

Další z místních odhaduje, že během patnáctiminutového pobytu venku člověk nasbírá zhruba sto kousanců. Průšvih je, že v okolí zaznamenali i výskyt komárů přenášejících virus zika. Ačkoliv v Osijeku je situace nejvážnější, problém s náletem komárů má značná část země.

Chorvatsko terorizují komáři. Místní mluví o apokalypse a zmutovaném hmyzu.

Touto fotkou se na Facebooku pochlubil obyvatel Osijeku.

I proto se chorvatská vláda rozhodla v některých oblastech přistoupit k radikálnímu řešení: z letadel nechá shazovat chemický posyp. A to i přesto, že tamní zákony použití biocidních roztoků v obydlených oblastech zakazují, protože jsou nebezpečné nejen komárům, ale i lidem.

Ivan Aleksič ze srbského Institutu pro biocidy a lékařskou ekologii pro srbský server Telegraf.rs uvedl, že pokud se člověk do kontaktu s chemickou látkou dostane, dostaví se u něj nevolnost, zvracení, pálení krku a očí. Největší riziko představuje pro malé děti a těhotné ženy.

Chorvatsko terorizují komáři. Místní mluví o apokalypse a zmutovaném hmyzu.

Takto to vypadá uvnitř mnoha domů v Chorvatsku.

Rozhodně tedy stojí za úvahu, zda pro letošní dovolenou zvolit právě Chorvatsko. Když k tomu přičteme ještě žraloka, který poslední týdny pendluje mezi Makarskou a Primoštenem, možná bude mnohem lepší variantou strávit pár dní někde v Česku!

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře