jít naiDNES.cz

Fuj, pomluva, fekálie jsem do moře nepustil, Chorvaty ženu k soudu, říká český jachtař

Případem českého jachtaře, kterého v Chorvatsku nařkli z toho, že do Jadranu vypouštěl fekálie ze své jachty, se bude zabývat soud! Brněnský podnikatel Josef Jereš (59) se cítí poškozen a je odhodlaný podat trestní oznámení pro pomluvu. Aby toho nebylo málo, video Andra Juaniče, který na Facebook exkrementy plovoucí v moři umístil, rozlítilo místní občany natolik, že neudrželi nervy na uzdě. Začali se navážet do českých turistů a mezinárodní přestřelka byla na světě.

Chorvatsko letos stíhá jedna katastrofa za druhou. Nedlouho poté, co vyšlo najevo, že si místní pomáhají od poplatků za septik tím, že pouští splašky přímo do moře, je tu další nevonící aféra. A prý za ni může Čech!

Chorvatský občan Andro Juanič umístil na Facebook fotografii plavajících exkrementů a tvrdil, že splašky pochází z luxusní jachty LizMary, která patří brněnskému podnikateli Josefu Jerešovi. Následovala mezinárodní slovní přestřelka, kdy nás mnozí Chorvaté označili za paštikáře.

Splašky se objevily vpravo vzadu za lodí, výpust pro vyprázdnění zásobníku je ale na jeho jachtě na levé straně uprostřed. Navíc je vybavená drtičem, který nedovolí vypustit do moře větší kusy exkrementu a toaletního papíru tak, jak je vidět na fotce,“ upozornil v rozhovoru pro Blesk Jereš.

Kvůli fotografiím a videu nemůže brněnský podnikatel jejich autorovi přijít na jméno. „Když spatřil něco nezákonného, jako je vypouštění fekálií, proč okamžitě nezalarmoval pobřežní policii a kapitána přístavu. Kanceláře mají pouhých sto metrů daleko. Místo toho bez důkazů obviňuje na sociálních sítích a vyrábí senzaci,“ nechápe Jereš.

To si prostě nenechám líbit. Podám trestní oznámení pro pomluvu,“ uvedl ve svém prohlášení. V rukou má i závěrečné vyjádření v protokolu kapitána přístavu. Podle něj není možné s jistotou dokázat, že Jerešova jachta vypustila fekálie, jak tvrdí svědek.

„Seděli jsme uvedeného večera na lodi s přáteli a popíjeli víno. Rozsvítili jsme světla jako jediní z ostatních lodí kolem, aby byly vidět ryby plovoucí u jachty. Myslíte, že bychom si ten zážitek ‚zpříjemnili‘ vypouštěním fekálií?“ podivuje se podnikatel, který odmítá, že by Jadran nějakým způsobem znečistil.

Ukázal na majitele jiných plavidel. „Takto vypuštěné fekálie do moře pochází z lodí, které mají ruční nebo podtlakový systém splachování,“ tvrdil Blesku Jereš. V podezření je podle něj některá z plachetnic s výbavou dvou padesátilitrových zásobníků s nevábným obsahem.

„V Chorvatsku se plavíme už 22 let. Měli jsme s manželkou zkaženou celou dovolenou. Máme tam řadu přátel, kdekdo nám psal a volal, co jsme tam provedli. Za celá ta léta jsme přitom neměli jediné přestupkové řízení,“ dušoval se brněnský podnikatel, který má teď z ostudy kabát a velmi rád by se ho co nejdřív zbavil a očistil svoje jméno.

Jinak aby se v Chorvatsku plavil tak maximálně kanálem...

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat